Karakteristikat e kujdesit për lëkurën me vaj


Maska shtëpi për të lëkurës me vaj ndihmon për të ruajtur freskinë dhe rininë e saj.

Arsyeja kryesore për të lëkurës me vaj - rritur aktivitetin e gjëndra dhjamor, e cila është për shkak të rritjes së prodhimit të hormoneve në protesterona trupit.

Shpesh problem shumë vaj e lëkurës lind në vajzave të reja gjatë ndryshimeve intensive hormonale. Sidomos jep lëkurës me vaj zhgënjim në ballë dhe hundë.

Por, për fat të mirë, në fund të proceseve aktive hormonale, lëkura fillon të prodhojë shumë më pak yndyrë të tepërt, e cila përmirëson ndjeshëm pamjen e saj dhe zvogëlon shfaqjes së skuqjen, pimples dhe blackheads.

Përveç kësaj, avantazh i padiskutueshëm i lëkurës me vaj është se për shkak të vajosje natyrore po plaket më ngadalë se llojet e tjera të lëkurës dhe rrudhave të saj duket shumë më vonë.

Kujdesi ditor të lëkurës me vaj ^


Vetëm një përqindje e vogël e grave të rritur janë mbetet sfida pas 30 vjetësh. Në raste të tilla, ju duhet të konsultoheni Endocrinologists për çrregullime hormonale dhe për të trajtuar yndyrë të tepërt nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Në të gjitha rastet e tjera, trajtim të veçantë është e nevojshme, ju keni nevojë për kujdes vetëm kompetent dhe e duhur e përditshme të lëkurës me vaj, si dhe mbrojtje nga të ftohtë, rrezatimit ultravjollcë dhe faktorë të tjerë të jashtëm negative.

Problemi më i madh që lind me këtë lloj - poret të cilat japin një shumë probleme dhe problemet për gratë:

 • Fakti se poret bllokuar shumë shpejt, sepse ata merr poshtër, vaj tepërt dhe qelizat e vdekura.
 • Në yndyrë lëkurës filluar të edukoj baktereve, duke rezultuar në personin duke pimples gri dhe të shëmtuar.
 • Përveç kësaj, puçrra fytyre kronike edhe më të shtrihet dhe zgjerohet poret.

Për të shmangur probleme të tilla bëhet larje thelbësore e duhur, dhe kjo nuk do të thotë që ju keni nevojë për të larë disa herë në ditë.

 • Të mjaftueshme për të larë dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, por zbatohen me mjete të posaçme - xhel për lëkurën me vaj dhe furçë.
 • Është e rëndësishme për të filluar të larë të ngrohtë, ujë pothuajse të nxehtë: kjo është bërë në mënyrë që të bllokuar poret e hapur se çfarë do të ndodhë kur të larë me ujë të ftohtë.
 • Pastaj vspente xhel, të aplikojnë atë fytyrë dhe masazh furçë e tij.
 • Pas kësaj procedure të thjeshtë kur zmadhuar poret ochystyatsya ideale, duhet të larë me ujë të ftohtë, e cila është e ngushtë dhe do t'i bëjë ata më pak të dukshme.

Nëse ka inflamacion që ndodh shpesh me probleme të lëkurës me vaj, ju duhet të dezinfektohet rregullisht duke përdorur mjetet juridike në shtëpi të tilla si Cologne ose Ujë Tualeti, por më të mirë me kremra të veçanta.

Blerja locion, i kushtoj vëmendje të përmbajtjes në përbërjen e saj të oksid salicili dhe zinkut. Këto kremra nuk janë dezinfektuar vetëm mirë, por edhe të mira forcon poret, duke ndihmuar për të reduktuar ëmbëlsi e lëkurës.

Shumë gra problemet shton se lëkurës me vaj shpesh peels:

 • Për të eliminuar flaking periodikisht, 2 - 3 herë në javë, përdorni produkte exfoliating që të hequr qelizat e vdekura të lëkurës vdekur nga sipërfaqja.
 • Shpesh beauticians këshillojë aplikojnë exfoliating xhel përmbajnë nettles, të cilat jo vetëm redukuar inflamimin, por edhe duke luftuar në mënyrë aktive me skuqje fytyre.

Kozmetikë për lëkurë me vaj duhet të jenë të zgjedhur me kujdes dhe përdoret siç duhet, që ajo i dha efektin maksimal. Për të bërë për ditë duhet të notuar dhe shikoni zoti dhe të freskëta, është e nevojshme për të vënë të gjitha rregullat.

Shpesh gratë, duke u përpjekur të heqin qafe e yndyrë, e vënë vetëm në një pluhur të përballet që është krejtësisht e gabuar. Kjo nuk duhet të bëjë atë, sepse sebum ende shkelësh shumë shpejt nëpër pluhur dhe për të krijuar efektin e lëkurës pista. Përveç kësaj, pluhur mund të jetë fort të bllokoj poret dhe të rezultojë në puçrra fytyre dhe inflamacion.

Rregullat aplikoni grim për vaj fytyrës lëkurës:

 • Para se të aplikoni grim larë me ujë të ftohtë duke përdorur xhel ose shkumë.
 • Pastaj një tonik i veçantë trajtojnë fytyrës, e cila do të rivendosë ekuilibrin acid bazë të lëkurës dhe të ngushtë poret.
 • Ju mund të aplikoni një krem ​​dite, lehtësisht fërkim atë përgjatë linjave masazh. Kur zgjedh një krem ​​ditë është e rëndësishme që ai nuk ishte yndyrë, zhytur mirë dhe moisturizes.
 • Mos aplikoni themeli drejtë dhe kozmetikë për person të papërgatitur, së pari të zbatohet një kornizë të veçantë tonal që fsheh poret, rrudhat dhe difekte të ndryshme. Përveç kësaj, fondacioni do të duket grim të përsosur gjatë gjithë ditës.
 • Pas bazat që ju mund të filloni të aplikoni themeli dhe kozmetikë. Themeli i zgjedhur duhet të përmbajë të naftës, dhe elementet gjatë ditës thithjen yndyrë të tepërt. Aplikoni atë thinly dhe në mënyrë të barabartë të shpërndajë një person që të mos duken maskë artificiale.
 • Mundohuni të zgjidhni hijen themeli si të afërta me çehre tuaj, shikuar deri në më të bukur dhe e natyrshme.
 • Të jetë i sigurt për të tërësisht të del me të larë grim para se të shtrat që nuk bllokoj poret dhe natën mund të pushoni.

Maska shtëpi për të lëkurës me vaj ^

Maska Shtëpi për vaj e lëkurës ofron një efekt të shkëlqyer, ata mund të jenë shumë më të ngushta poret, të zvogëlojë gjasat e pimples dhe blackheads dhe të shpëtoj të shkëlqejë.

Vetëm mos harroni të përdorni një maskë të re për të kryer një test alergjik, duke shkaktuar një sasi të vogël të veshin e saj.

Maskë Maja

 • Për përgatitjen e tij të marrë 10 gram maja dhe 1 lugë çaji çdo lëng të freskët kokrra të kuqe.
 • Pastaj shtoni kos për të marrë një paste konsistencën e salcë kosi.
 • Aplikoni për të pastruar fytyrën, të mbajë 15 minuta.
 • Mos harroni se çdo maskë shtëpi për të lëkurës me vaj duhet të larë me ujë të ngrohtë, dhe më në fund pije fytyrën me ujë të ftohtë për të ngushtuar poret.

Fruta - maskë perime

 • Për pemë dhe perime të ndryshme në shtëpi në këtë mënyrë mund të mendoj frutave dhe perimeve shumë maska.
 • Për ta bërë këtë, lëvizje bardhë veze në një shkumë dhe gradualisht shtoni një lugë çaji të bjerë ndonjë lëng.
 • Mbajeni për 15 - 20 minuta.

Honey - Oil Maskë

 • E pra poret nëse jo alergjik në mjaltë.
 • Vaj ulliri 1/2 h. L. dhe 1 lugë Mix mjaltë me të bardhë veze dhe shtoni bollgur bluar për të marrë një paste homogjene.
 • Shpëlaj me ujë të ngrohtë pas 20 minutave.

Qumësht - maskë kastravec

 • Maskë për lëkurës me vaj, i cili është edhe whitens dhe ushqen.
 • Mix? gotë qumësht dhe? gotë me lëng të freskët kastravec.
 • Garzë mirë lagësht, të vënë në fytyrë dhe peshqir të lartë lagësht.
 • Mbajeni 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë moisturizer.

Maskë me kamomil

 • Me inflamacion të shpeshtë të një efekt të mirë anti-inflamator është maskë shtëpi me kamomil.
 • 2 tbsp farmaci kamomil derdh një gotë me ujë dhe infuzion e 20 minuta të valë.
 • Pastaj lëvizje bardhë veze me shkumë, derdh atje? filxhan kamomil dhe 1 lugë lëng limoni.
 • Mbajeni maskën në fytyrën tuaj për 20 minuta, të bëni çdo 7 - 10 ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të trajtuar lëkurën e thatë.

Mos harroni se përveç kujdesin e duhur e përditshme të lëkurës me vaj duhet të shqyrtojë dietën tuaj, e cila ndikon në masë të madhe gjendjen e saj. Nëse dëshironi të keni një lëkurë të bukur të shëndetshme, ju keni për të ngrënë më shumë perime, fruta, herbs dhe drithëra. Një yndyrore, skuqur, ushqim erëza, ushqim të shpejtë dhe të tymosur yndyrë rritje të mëtejshme të përmbajtjes, kështu që është më mirë për të kufizuar.

Gjithashtu, mos harroni të pini shumë ujë, eliminimin e kafe, alkool dhe antibiotikët nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet e mësipërme, lëkurës me vaj nuk do të bëhet një problem për ju dhe gjithmonë do të duken të freskëta dhe të rinj.