Maskë flokët me mustardë në shtëpi


Maskë me mustardë ndihmon flokët rritet në 15 cm për 2 - 3 muaj.

Mustardë Flokët përdorur gjithnjë e më shumë nga shumë vajza për të arritur bukurinë e tyre. Kështu jo të gjithë besojnë në përfitimet reale e maska ​​në bazë të saj apo edhe të marrin në konsideratë ato të dëmshme.

Për të kuptuar nëse do të përdorni mustardë për të përmirësuar flokët, ju duhet të dini avantazhet dhe disavantazhet e kësaj metode, si dhe rekomandimet dhe contraindications.

Si të dobishme mustardë flokët ^


Pluhur mustardë është përdorur për herë të parë në lindje - ky fakt garanton efektivitetin e saj, sepse në vajzat lindore ishin flokët naypyshnishi dhe të gjatë.

Në realitetet moderne e maska ​​natyrale të bazuar në atë të ndihmojë për të arritur efekte pozitive si në vijim:

 • Qarkullimi i rritur i gjakut në lëkurë e kokës, e cila siguron rinovimin më të shpejtë të epidermë dhe të reduktuar akumulimet e substancave të rrezikshme;
 • Dining rrënjët e flokëve, e cila ndihmon për të rivendosur strukturën e tyre. Si rezultat, ata duken të shëndetshme, bëhet më e fortë dhe më e dendur;
 • Forcimi i rëndësishëm i rritjes. Sipas disa vlerësimeve, përdorimi i rregullt i maskave bazuar në pluhur mustardë mund të ndihmojë flokët të rritet deri në 15 cm 2 - 3 muaj;
 • Reduktimi humbje;
 • Rritja veprimet e mjeteve të tjera që janë pjesë e maskë. Për shkak të faktit që rrit qarkullimin, pluhur mustardë lejon komponente të tjera që janë pjesë e përzierje (kjo mund të jetë kos, mjaltë, vezë, apo edhe raki) gjithnjë e më shumë të ndikojë në kokës.

Maskat përmbajnë mustardë zakonisht shkaktojnë djegien rënda për shkak të përbërjes së saj: ajo nxit qarkullimin. Nëse jo, ju duhet të bie në pluhur të prodhuar nga një prodhuesi, ose efekti i dëshiruar nuk është arritur.

Duhet të theksohet se pronat e mustardë përforcohet në mënyrë të përsëritur në ujë të nxehtë. Kjo është për shkak të faktit se ajo steamed lëkurën - respektivisht, djegur gjithashtu rritet. Është e dëshirueshme që të përdorin pluhur, paste dhe jo, si në pronat e dobishme e pluhur mustardë duket më e theksuar. Përveç kësaj, me pluhur mustardë shumë më të lehtë për të përgatitur maskë.

Duke pasur parasysh performanca e fortë e mustardë, maska ​​në bazë të tij janë kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 • Nëse ka alergji individuale për mustardë;
 • Nëse kokës është të paktën minimale acarim apo dëm (kjo vlen për të dy plagë të hapura dhe të mbyllura, skuqjen, skuqje, etj);
 • Gratë me flokë shumë të thatë si mustardë gjithashtu dries tyre, e cila mund të shkaktojë kashtë;
 • Në qoftë se përdorimi afatgjatë i maskë nuk e zgjidh problemin e flokëve. Në këtë rast, ju duhet të kthehet për të profesionistëve të specializuar që mund të ndihmojë për të gjetur problemin e vërtetë dhe mënyra për të zgjidhur atë.

Maskë mustardë për rritjen e flokëve, receta, rregullat gatim ^

Në përgjithësi, është e dëshirueshme për të vënë një maskë me mustardë vetëm në rrënjët dhe për të mbajtur atë nga 20 në 40 minuta për të arritur rezultatin e dëshiruar, por kjo nuk do të dëmtojë kokës.

Megjithatë, rekomandimi mund të ndryshojnë, në varësi të strukturës - të tilla si një maskë me mustardë dhe vezë korrespondon me një lloj të përziera e flokëve mund të mbajë rreth gjysmë ore. Nga ana tjetër, maskë flokët me gjalpë mustardë është më delikate nga fakti se komponentët e naftës lehtësuese efektin e pluhur mustardë. Prandaj, ajo mund të mbajë rreth 40 minuta.

Maskë flokët me mustardë me sheqer

Maskë e thjeshtë me mustardë është si vijon:

 • Ju duhet të marrë një lugë gjelle mustardë, gjysmë një lugë çaji sheqer dhe temperatura e ujit 70-80 gradë.
 • Përzierje duhet të aplikohet në flokë të pista dhe të mbajë për 30 minuta.
 • Shpëlaj me ujë të vetëm.

Maskë flokët me veze dhe vaj mustardë

Një përzierje e mustardë me vezë apo flokët maskë me mustardë dhe gjalpë, që përmban, e përbërë nga:

 • 2 lugë pluhur mustardë
 • njëjtë sasia e ujit,
 • 2 teaspoons sheqer
 • 1 vezë e verdhë veze,
 • 2 lugë vaj ulliri ose rodhe.

Kjo maskë mund të mbajë rreth 40 minuta, ai është i përshtatshëm për llojin e flokëve të përziera dhe lahen duke përdorur shampo një washings pak.

Maskë flokët me Mustardė me konjak

Sa për recetë e mustardë me konjak - ajo është përdorur për flokët me vaj:

 • Në një përzierje të ujit të ngrohtë dhe konjak, të marra në pjesë të barabarta shtuar 2 lugë pluhur melit.
 • Përbërja është aplikuar 3 deri në 5 minuta dhe lahen tërësisht me shampon.

Maskë flokët me mustardë me mjaltë dhe kos

Një përzierje e mustardë me mjaltë (siç quhet maskë me mustardë me kos) përbëhet nga:

 • ngrohur mjaltë,
 • kos,
 • vaj rodhe,
 • pluhur mustardë.

Kjo është një nga më të mirë dhe të butë, kështu që mund të mbajë 50-60 minuta në një qese plastike të mbuluar me një peshqir për të mbajtur ngrohtë. Shpëlaj ajo duhet të lani. Kjo përbërje është e mirë stimulon rritjen e flokëve, forcon ato dhe parandalon humbjen e tepërt.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Shuharinh në shtëpi.

Maskë mustardë kundër humbjen e flokëve, këshilla dhe komente ^

Ka komente të ndryshme të maskë mustardë për rritjen e flokëve. Kjo është për shkak të faktit se çdo vajzë përdor një lloj pluhur dhe përmasa që e konsideron optimale. Përveç kësaj, jo të gjithë kanë durim të mjaftueshëm për të duruar djegien që shoqëron përbërjen e veprimit. Ata që përdoret me sukses një maskë që përmban pluhur mustardë, shikuar rezultatet e rritjes së flokëve, në 10 - 15 cm në disa muaj.

Maskë mustardë mund të zgjidhë problemin e humbjes së flokëve. Kjo është për shkak se mustardë forcon rrënjët e tyre të mira. Komentet më të shumta pozitive në lidhje maskë mustardë kundër humbjen e flokëve tregojnë se pas flokët përdorimi mujore Sigurisht ndaluar jashtë në rënie të papërligjur, dhe me flokët krehje përqindje krehër mbetur, reduktohen disa herë.

Sa për dërrasat e frekuencës së përdorimit të këtij lloji të maska, shumica cosmetologists janë vetëm në mendje - përbërja përmban normat mustardë është e dëshirueshme që të përdorin një gjatësi prej 1 muaji intermittently kohëzgjatje normë të barabartë. Kjo maskë është aplikuar për kursin 2 - 4 herë (jo më shumë se një herë në javë). Kjo ndihmon mbrojtur flokët nga ekspozimi i tepruar ndaj mustardë.

Në mes të përdorimit të maskave është e këshillueshme që të përdorni hidratues dhe ushqyes shampoos dhe conditioners për të rikthyer flokëve. Kjo balms që do të aplikohen vetëm në këshilla në mënyrë që të mos provokojnë ndotjen e lëkurës, duke detyruar veten për të larë flokët e mi më shpesh.

Kështu, maska ​​në bazë të mustardë në gjendje të ndikojë pozitivisht në rritjen e flokëve, nivelin e humbjes dhe të stimuluar qarkullimin e gjakut, duke forcuar ato. Duke pasur parasysh se ky mjet është një buxhet dhe natyrore, ajo mund të jetë një alternativë e madhe për të përbërjes kimike të shtrenjta.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: