Si të kujdeseni për flokët me vaj


Flokët me yndyrë kërkojnë pastrim të shpeshta dhe mirëmbajtje të kujdesshëm.

Gratë yndyrshëm flokët shpesh të çojë në dëshpërim dhe duke shkaktuar atyre një shumë shqetësim se shpejt hryazneyut në fund të ditës duket ndenjur dhe i yndyrshëm, edhe nëse ata janë të larë në mëngjes.

Megjithatë, ekspertët nuk kërkojnë të shqetësohen dhe argumentojnë se kujdeset për ta shumë më e lehtë se sa thatë, të cilat janë gjithashtu shpesh të brishtë dhe të dobësuar.

Për më tepër, flokët me vaj, për shkak të përmbajtjes së lartë yndyrë, kanë një avantazh të madh ndaj të thatë, sepse ata, si lëkurës me vaj, duke përdorur vajra natyrore të mbrojtura në mënyrë të përkryer nga ndikimet negative të jashtme.

Shkaqet e flokëve me yndyrë ^


Arsyeja kryesore është i yndyrshëm, sepse gjëndra të naftës janë shumë aktive dhe për të prodhuar më shumë sebum se e nevojshme. Rritja ekskrementeve dhjamor shpesh shkaktohet gjenetikisht, por mund të jetë dëshmi e mosfunksionimit të sistemit endokrin.

Përveç kësaj, të rrisë antibiotikët yndyrë ndarje, të ushqyerit e dobët dhe temperatura ekstreme, stresi të rënda dhe të kujdesit të pahijshme. Ekspertët besojnë se kujdesi i duhur për flokët me vaj do të shmangë shumë probleme dhe për të siguruar që ata gjithmonë duken bukur dhe i zoti.

Lani flokët me vaj ^

Shumë e rëndësishme është çështja e shpeshtësisë së larjes. Dhe në qoftë se e quajti kohët e fundit për beauticians shampo jo më shumë se 1-2 herë në javë, në mënyrë që të mos për të stimuluar rritjen zhyrootdelenye, tani përfundoi, e cila është shumë më e dëmshme për të ecur me flokët tepër me vaj.

Nëse ju nuk e lani flokët tuaj të gjatë, atëherë shtresa e lartë mbrojtëse të kokës kanë filluar të shumohen kërpudhave mikroskopike dhe maja që shkaktojnë pamjen e kruarje, zbokth, puçrra në kokë dhe të proceseve të ndryshme inflamatore. Përveç kësaj, yndyrë bllokuar follicles flokët dhe kanalet dhjamor ngurtësoj edhe më tepër, duke shkaktuar flokët të rriten më të gjatë, e hollë dhe bie rëndë.

Pra, lani flokët me vaj duhet të zbatojë në mënyrë korrekte:

 • sipas nevojës, së paku çdo ditë;
 • Uji për larje nuk duhet të jetë shumë e nxehtë, si ujë të ngrohtë aktivizon gjëndra dhjamor;
 • para larje duhet të jetë tërësisht rozchesatysya - kjo pjesërisht do të hequr papastërtitë, zbokth dhe të mbrojtur kundër konfuzion;
 • Shampo nuk duhet të zbatohen drejtpërdrejt në flokë, sepse në këtë rast nuk është e shpërndarë në mënyrë të barabartë.
 • Shuma më e mirë e vogël e shampo holluar me ujë dhe larë zgjidhjen rezulton ose vënë atë së pari në pëllëmbë tuaj;
 • flokët me vaj të mirë për të nxjerrë dy herë, shpërndarjen shampo lëvizje të butë rrethore dhe pa kruarje e lëkurës dhe thonjtë.
 • është e rëndësishme që tërësisht shpëlarje flokët pas larjes, sepse mbeturinat e shampo ata hryazneyut më të shpejtë dhe të ketë një pamje sentimental dhe matt;
 • pasi larja nuk është e nevojshme menjëherë të kreh flokët tuaj, ata kanë nevojë për një thatë pak. Tharëse flokësh të përpiqen të përdorin vetëm atëherë kur është absolutisht e nevojshme, për shkak se ndryshimet e temperaturës janë të këqija për të lëkurës me vaj dhe stimuluar forcimin zhyrootdelenyya.

Shampo për flokët me vaj ^

Shampo për flokët me vaj duhet të jenë të zgjedhur me kujdes, duke studiuar me kujdes përbërjen e treguar në etiketë. Një shampo të mirë-zgjedhur ndihmon të rivendosur funksionimin e duhur të gjëndra dhjamor dhe lehtësimin acarim, dhe përdorimi i pavend shampo vetëm përkeqësojnë situatën.

Kushtet zgjedhur shampo cilësisë për flokët me vaj:

 • Zgjidhni natyrore shampo ngjyra transparente -, shampoos të bardhë ose të verdhë i butë për ngjyra të ndritshme shpesh përmbajnë ngjyra toksike të panevojshme dhe të dëmshme.
 • Më efektive janë shampoos me ekstraktet e bimëve - hithër, kamomil, i urtë, nënën dhe njerka, dhe gjithashtu përmbajnë alga deti, vitamina A, K, C dhe zinkut.
 • Në prani të shampo zbokth përmbajnë zgjedhur zinku, squfur, ose bitum.
 • Mos blej shampo, nëse ato përmbajnë silikoni sepse barra flokët dhe t'i bëjë ata edhe më shumë yndyrë.

Kimik shampoos

Shumica e shampoos popullore bërë kohët e fundit e thatë, të cilat janë veçanërisht të dobishme në udhëtimet e misionit dhe në mungesë të ujit të nxehtë dhe kohë. Këto shampoos janë prodhuar në formë pluhuri dhe aplikuar duke përdorur spray. Pas 5-10 minuta kur pluhur thith një të gjitha yndyrat dhe papastërtitë, krehër krehër tij.

Shampo të thatë dhe të lehtë për të përgatitur në shtëpi. Këtu janë disa recetave të shpejtë dhe të lehtë:

 •  Mix 2 lugë krunde 1 tbsp mustardë e thatë. Për lehtësinë e përdorimit mund Hidh përzierje në shaker kripë me vrima të mëdha.
 •  Mix 1 ch.l.soli me 1 filxhan miell misri.
 •  Përdorni një shampo ose pluhur fëmijën koll e thatë.

Por, pavarësisht nga shpejtësia dhe lehtësinë e përdorimit, shampon e thatë nuk është e rekomanduar për të përdorur rregullisht për shkak se ata nuk mund të zëvendësojë pastrim të plotë me ujë. Kur yndyra e tepërt mund të jetë alternuar duke përdorur shampo normale dhe të thatë.

Njerëzit kujdesen për flokët me vaj ^

 • Shumë të dobishme për të larë vezë me yndyrë e flokëve. Për këtë lëvizje të mirë vezë, fshij lëkurën, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për 5 - 10 minuta. Në vend të kësaj, përdorni shampo përzierje e mëposhtme - 100g Whittle sapun fëmija larg dhe derdh një gotë me ujë të valë. Pastaj tendosje dhe shtoni 25 g të alkoolit apo Këln.
 • Recetë njohur lashtë për larje bukë thekre efekt i dobishëm për rritjen, lahen mirë, ushqen dhe pastron flokët me vaj, duke vepruar si një pastrim të butë. 150 g bukë thekre, i hedh ujë të vluar dhe slurry rezulton lani kokën tuaj, duke mbajtur për 5 minuta.
 • Larja e mirë heq mustardë tepërt yndyrë (1 tbsp. Holluar 1 litër ujë të ngrohtë).
 • Pas larjes, shpëlarje rekomanduar teas të ndryshme dhe ekstrakte bimore.
 • Një zierje e kamomil. 2 tbsp. l. farmaci kamomil vlim 5 minuta në 1 litër ujë. Tendosje dhe pije pas larjes.
 • Supë lë nënën dhe njerka. 2 tbsp Grass pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim për 10 minuta në një zjarr të qetë, të lënë për 20 minuta.
 • Ju mund të përgatisë infuzion e bimëve gjethe delli, Wort Shën Gjonit apo yarrow apo edhe përzierje. 5 tbsp herbs të thata copëtuar derdh? litër ujë të zier, gjysmë ore, thahet.
 • Në shumë i dobishëm për të fshirë me yndyrë shtëpi flokët locion përditshme kokës përbëhet nga? gotë vodka, 10 ml 3% borik alkoolit dhe 1 lugë lëng limoni.

Shih edhe kujdesin e duhur për flokët e thatë. 

Maska Shtëpi për flokët me vaj ^

Maska Shtëpi për flokët me vaj është një nga mjetet më efektive dhe të natyrshme të trajtimit. Veçanërisht e dobishme për të përdorur në maska ​​e verdhë veze veze, i cili përmban jo vetëm shumë vitamina, por edhe kolesterol, e cila suppresses formimin e tepërt të yndyrës.

Verdhë veze maskë

 • Mix verdhë veze 1 veze, 1 lugë alkoolit dhe 1 lugë uji.
 • Apliko për 10 minuta, pije me ujë të ngrohtë.

Verdhë veze - maskë maja

 • Mix 1 vezë e verdhë veze, 1st.l. maja, 1 lugë ujë të ngrohtë.
 • Maja, të mbuluar me ujë dhe për t'u dhënë atyre një pak për të ardhur.
 • Pastaj shtoni yolks, llokoçis dhe në mënyrë të barabartë të aplikojnë. Të mbajë deri në maskë fillon të thahet.

Verdhë veze - maskë mjaltë

 •  2 yolks vezë të përziera me 2 tbsp mjaltë.
 • Mbani një orë, për të rritur efektin mund të lihen në të gjithë natën.

Maska e aloe

 •  1 lugë aloe, 1 dhe 1 lugë ch.l.meda lëng limoni.
 • Aplikoni për të lagur flokët, të përfundojë polietileni, të lartë me një peshqir dhe të mbajë 40 minuta.

Maska e kos

 • Për 30 -40 minuta para shampooing dobishme për të aplikuar një maskë të ulët-yndyrë kos.

Maskë mustardë

 •  Mix 2 lugë pluhur të thatë mustardë, 1 e verdhë veze veze, 2 lugë ujë të ngrohtë, 2 lugë sheqer dhe 2 lugë vaj vegjetal.
 • Mbajtur ngrohtë në 30-60 minuta. Kjo maskë jo vetëm eliminon flokët e tepërt yndyrë, por edhe forcon dhe përshpejton rritjen e tyre.

Por në fund të zgjidhur problemin e flokëve me yndyrë, përveç maska ​​në shtëpi për flokët me vaj dhe kujdesin e duhur, ju keni nevojë për dietë të saktë dhe të ekuilibruar:

 • Është e rëndësishme për të reduktuar sasinë e yndyrës në dietë, djegëse, ushqime të kripura, dhe mallrat e konservuar dhe erëza.
 • Menuja duhet të jetë më shumë perime, fruta, drithëra dhe produkte të qumështit.
 • Yndyrna shtazore mirë zëvendësojë bimore sa më shumë të jetë e mundur.

Përveç kësaj, ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë (të paktën 2 litra) dhe të merren me aktivitete të thjeshta fizike, të tilla si ecje, e cila ndihmon normalizimin e gjumit dhe zorrët normale. Gamë të tërë të masave për të ndihmuar në përmirësimin e metabolizmin dhe asimilimin e yndyrës që ofrojnë shëndetin dhe bukurinë e flokëve.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video nga TV popullore "Të jetosh shëndetshëm" në lidhje me produktet e shëndetit dhe forcimin e flokëve: