Si të kujdeseni për lëkurë të thatë


Maska për lëkurë të thatë mund të mbani të rinjtë e saj dhe bukuri.

Pronarët e lëkurë të thatë në një anë tepër me fat, sepse ajo është zakonisht shumë e bukur, të bardhë dhe të hollë.

Në krahasim me llojet e tjera të lëkurës në të nuk do të shkëlqejë dhe pothuajse të padukshme tani. Por nga ana tjetër, mungesa e yndyrë dhe lagështi e bën atë shumë të prekshme dhe kërkon mirëmbajtje të kujdesshëm.

Sepse për lëkurë të thatë gjëndra dhjamor të prodhojë sasi të mjaftueshme të naftës natyrore të ajo nuk është një film të nevojshme mbrojtëse projektuar për të mbrojtur personin nga tharje dhe efektet negative të mjedisit.

Kujdesi për lëkurë të thatë ^


Lëkura humbet lagështi shpejt, me luspa, është shumë e ndjeshme dhe të plakjes shpejt. Nëse ju nuk merrni masa të menjëhershme dhe nuk të kompensuar humbjen e naftës yndyrore, janë nën 25 vjet mund të shfaqen rrudhat e hershme rreth syve. Dhe 40 vjet pothuajse të gjitha gratë e lëkurës normale gradualisht bëhet e thatë.

Për të luftuar plakjen e parakohshme e parë kanë nevojë për kujdes të duhur për lëkurë të thatë dhe efektet maksimale përjashtimit të dëmshme të faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm që kontribuojnë për tharje të saj. Beauticians zhvilluar një bordet komplekse duke përdorur atë, ju mund të gjatë të mbajë freski e saj, freskinë dhe të mbrojtur kundër rrudhave.

 • Shmangni përdorimin e sapunit, mbartës kozmetikë, përdorni vetëm qumësht kozmetike ose krem, një natë të sigurt për të hequr grim.
 • Larje fytyre me ujë të ngrohtë dhe krem ​​të mirë barishte vënë në lëkurën e lagësht.
 • Trajtojnë atë me kujdes sa më shumë të jetë e mundur, mos e fshij peshqir vetëm kohën e duhur të butë dhe të lënë një lagështi të vogël.
 • Toner nuk duhet të përmbajnë alkool, e cila promovon tharje.
 • Shmangni alkool, kafe dhe kafeina tjera kur përmban pije që janë diuretike dhe i heq ujët keq jo vetëm lëkurën, por tërë trupin.
 • Mos përdorni si laxatives dhe diuretics, të cilat së bashku me të lagësht larë trupin e mineraleve të dobishme.
 • Çdo ditë, pini të paktën dy litra ujë të pastër, të hahet një Kristal pak kripë deti.

Humbja lagështi Enhanced kontribuojnë sauna, pishinë me ujë chlorinated, dhe ato mësime sportive në të cilën ju djerse shumë. Para se të zhyten zbatuar gjithmonë në fytyrë, qafë dhe dekoltin një shtresë të trashë krem ​​yndyrë.

Pronarët e lëkurë të thatë është shumë e dëmshme për t'u ekspozuar ndaj diellit direkt, sidomos në praninë e një numri të madh të moles lëkurës dhe nishaneve. Kur shkon jashtë, përdorni sunscreen, dhe kur ajri shumë i thatë në dhomë duke përdorur një humidifier ose të paktën të vënë në dritareje e anijes me ujë.

Ushqyerit me rëndësi roli i duhur që përfshin ushqime të pasura me yndyrna, karbohidrate dhe vitamina.

 • Sidomos duhet vitaminë C që përmban në sasi të mëdha në perime, fruta, perime, agrume, arra dhe të egra u rrit.
 • Përfshijnë në dietën e mishit, mëlçisë, djathë, vezë, fasule dhe mollë si një burim është i nevojshëm për të shëndetshme të lëkurës Vitamina B2 (riboflavin).
 • Menuja juaj duhet të jetë ushqime të pasura me vitaminë A, e cila është konsideruar vitaminë e bukurisë. Shumë vitamina A gjendet në karrota, speca të kuq, domate, pjeshkë, kajsi, të egra u rrit, hurmë.
 • Ajo është gjithashtu e produkteve shumë të dobishme që përmbajnë selen - një zë shumë të veçantë që është një antioxidant shumë të fuqishme dhe nxitës imunitetit. Selen denjë, sipas shkencëtarëve amerikanë, të jetë e shënuar si të rrezikuar nga pronat e saj unike të parandaluar zhvillimin e qelizave të kancerit.
 • Hani harkun më konvencional, u konsiderua me të drejtë një produkt i të rinjve në Egjiptin e lashtë. Qepë përmban përfshin selen në kombinim me vitamina C dhe E, e cila pengon plakjen e të gjithë organizmit.
 • Ne gjithashtu rekomandojmë rregullisht hani drithëra dhe miell i pasitur bukë që përmban karbohidrate dhe fibra, e cila promovon zorrë mirë dhe pastrimin e toksinave.

Maska për lëkurë të thatë ^

Maskë shumë e dobishme hydrating për lëkurë të thatë, e cila mund të bëhet rregullisht, të paktën një herë në javë.

Të jetë i sigurt për të provuar kontroll alergjive në maskë, duke shkaktuar një sasi të vogël të veshit dhe larë me ujë pas 15-20 minuta. Por vini re se reaksionet alergjike mund të ndodhë menjëherë, por vetëm pas disa kohë, kështu që më mirë të presë më gjatë.

Nëse një pjesë e maskë ju përdorni produktet që ju hani, ju nuk mund të mbani mostrën e mëparshme. Mos harroni gjithashtu se maskë nuk mund të aplikojnë në acarim, inflamacion dhe çdo dëmtim të lëkurës.

Maska e bollgur

Një efekt i mirë është maskë e thjeshtë, por shumë të efektshme me bollgur, e cila është edhe ushqen dhe zbut lëkurën dhe eliminon lëkurë.

 •  Për 1 lugë gjelle bollgur, shtoni 4 qumësht st.lozhky të nxehtë, të mbajë në afsh 8-10 minuta, le të bymehet.
 • Mbani maskë në fytyrën tuaj për 15 minuta, pije me ujë të ngrohtë.

Bollgur - maskë naftës

 • Boil bollgur në qumësht, pastaj të marrë 1 lugë gjelle bollgur dhe llokoçis fituar me 1 lugë gjelle ullinj apo ndonjë vaj perimesh.
 • Aplikoni një shtresë të trashë, 15 minuta larë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.

Maskë me kamomil

Kur sensibilitet për maska ​​acarim janë të dobishme për lëkurë të thatë me kamomil ekstrakt.

 • Mix 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë çaji vaj perimesh dhe 1 lugë gjelle ekstrakt (blerë në barnatore).
 • Mbajeni për 10 - 15 minuta.

Honey - Oil Maskë

Nëse ju nuk jeni alergjik në mjaltë, dhe zbut dhe ushqen maskë e mjaltë dhe vaj.

 • Merrni 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë çaji vaj perimesh, disa pika lëng limoni dhe 1 lugë çaji mjaltë.
 • Beat mirë dhe shtoni 1 lugë bollgur melkomolotoho.

Ne ju rekomandojmë të lexoni llojet artikull lëkurën e fytyrës dhe veçoritë e tyre. 

Nëse diçka nuk është në dorë, kjo nuk është arsye për të mos bërë një maskë. Ju mund të kombinohen në mënyrën e vet të gjitha komponentët e mësipërme, të tilla si të shtoni një shumëllojshmëri të frutave, herbs, patate të ziera, salcë kosi, majonezë shtëpi - të gjitha këto përbërësit shumë të dobishme.

Me imagjinatë, për aq kohë sa të kujdesit të rregullt të lëkurës është bërë për ju një ritual të këndshme dhe të dobishme.