Si për të ruajtur bukurinë, shëndetin dhe rininë e lëkurës


Sekretet e thjeshtë rinor lëkurës dhe zbatimit të lehtë.

Të gjitha gratë duan të jenë të bukur dhe mbresëlënëse, dhe shumë prej tyre në ndjekje të këtij të gatshëm për të shpenzuar para të mëdha për kirurgji plastike, udhëtime në sallonet e bukurisë dhe krem ​​të shtrenjtë.

Dhe shumë shpesh, duke u përpjekur për të arritur përsosmërinë dhe ngjashmëri me supermodels, rrëmbeu me kujdes dhe për të arritur efektin e kundërt.

Si për ta mbajtur lëkurën të rinj ^


Vajzat shpesh kanë parë nga këto përpjekje duken të tmerrshme - e flokeve Extension perepalennye, ton grim, tan fortë me kuvertë dielli dhe boteksnye buzët.

Cosmetologists paralajmërojnë se çdo gjë duhet të bëhet në moderim, dhe në qoftë se çdo ditë për të bërë lëkurë të ndryshme, pastrim, zbardhues dhe maska, ju mund të merrni rezultate katastrofike - lëkurën e fytyrës shpejt do të veshin jashtë, e thatë dhe mosha.

Në Evropë, për raste të tilla ka prezantuar gjatë termin "hiper-kujdes", dmth kujdes të tepruar, e cila është parë nga psikologët si një refuzim opsion psikologjike me të cilat për të luftuar. Për të hequr qafe këtë varësisë, shumë gra kanë për të kërkuar ndihmën e psikologëve profesionale.

Ne duhet të kujtojmë gjithmonë francez thënë se nuk ka femra të shëmtuara, nuk janë të pastër vetëm. Edhe në qoftë se natyra e ka bërë të bukur, mbajtjen e lëkurës rinore një cirk natyrore dhe një shkëlqim natyral, ju gjithmonë do të duket e dobishme së bashku me një grua që ka karakteristika të përsosur, por të lëkurës si pimples, blemishes dhe parregullsi të cilat nuk e fshehin ndonjë grim.

Lëkurë të rinj të qetë është vulë e bukurisë dhe shëndetit të grave, dhe kjo nuk mund të arrihet vetëm duke përdorur krem, scrubs dhe kozmetikë. Ju duhet të kuptoni se si për të mbajtur faktorët e rinj të lëkurës negative ndikojnë në gjendjen e saj dhe të shkaktojnë plakjen e parakohshme për të shmangur efektet e tyre negative.

Rrudhat e para delikate normalisht shfaqet në sytë e njerëzve përreth pas moshës 40 vjet dhe afër 50 vjet të bëhen më të thellë, për shkak të plakjes natyrore të lëkurës. Këto mjekët janë quajtur rrudhave statike.

Megjithatë, nuk është një faktor i trashëguar nga të cilat disa gra gjithmonë duken më të rinj se moshatarët e tyre. Nëse nëna juaj dhe gjyshja për të parë moshën e mesme rinore, ka shumë të ngjarë që ju dhe fëmijët tuaj me këtë shumë me fat.

Sekretet e thjeshtë e lëkurës rinore ^

Lufta kundër rrudhave imitoj

Përveç statike, pra rrudhave të përhershme, janë dinamike apo rrudhat që ndodhin edhe tek fëmijët. Fillimisht, këto rrudhat janë të dukshme vetëm kur ju buzëqeshje, apo schurites hrymasuyut.

Por me kalimin e kohës, me anë të një reduktimi të përhershëm të muskujve të fytyrës, lëkura rrudhur, duke kaluar gradualisht në rrudhave statike. Prandaj, për të mbrojtur veten nga rrudhat e hershme, ju nuk mund të luftuar zakonin, hedh një sy dhe vrenjt diellin.

Mjekët rekomandojnë një ditë me diell të jetë i sigurt për të veshin syze dielli dhe me vetëdije të relaksoheni muskujt e fytyrës kur ato konsistojnë në ngërdheshje pavullnetshme.

Ndalohet pirja e duhanit dhe alkoolit

Shumë gra nënvlerësojnë rreziqet e duhanit dhënë nga gjendja e lëkurës. Sepse nikotina efekt të dëmshëm jo vetëm për mushkëritë dhe zemrën, por edhe moshat e lëkurës dhe shkakton rrudhat e parakohshme.

Kjo është për shkak se tymi i duhanit constricts capillaries, duke depleting lëkurës dhe redukton rrjedhën e oksigjenit dhe ushqyesve. Në fund të fundit, lëkura bëhet e zbehtë, bëhet gri dhe humbet elasticitetin e tij.

Nuk ka ndikim më pak të dëmshëm të alkoolit e bën, duke shkaktuar dehidratim, puffiness dhe plakjen e parakohshme.

Regjimi i pijshëm bollshme

Për të shmangur dehidrimit dhe plakjes duhet të pini më shumë ujë të thjeshtë të paktën 2 litra në ditë, me lëng dhe sode në këtë shumë nuk janë të përfshira. Lidhje me këtë pronë të ujit dhe moisturize lëkurës, ënjtje të pastër dhe t'i jepte një të gjithë të shëndetshëm ngjyrë di supermodele dhe aktore.

Për shembull, pavenitur Sofia Loren nuk vetëm të pini shumë ujë, por personi zhytet në ujë e akullt, duke e bërë lëkurën forcon dhe të bëhet elastike.

Ushqim

Asnjë rol më pak të rëndësishëm për bukurinë, shëndetin dhe të ushqyerit luan një lëkurë rinore. Ju duhet të hani vetëm produkte të cilësisë natyrore pa preservatives, ngjyra dhe fast-food, sepse fytyra e njeriut pasqyrohet çdo gjë që ai ha.

Konsumi i rregullt i perimeve, frutave, bimeve dhe drithërat si burime të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibra siguron lëkurë të shëndetshme. Dhe përdorimi i tymosur, erëza, ushqime të yndyrshëm, ëmbëlsirat, çokollata dhe kafe shkakton probleme të lëkurës si pimples, blackheads, iritim dhe skuqjen.

Mirëmbajtja e peshës normale

Kirurge plastike paralajmërojnë se në mënyrë për të ruajtur më të rinjtë e lëkurës, është e rëndësishme për të mbajtur peshën tuaj të qëndrueshme dhe për të shmangur dietat ngurtë. Rekrutimi i rregullt dhe humbje peshe më shumë se një shtrirje e lëkurës që humbet qëndrueshmëri e tij dhe elasticitet.

Ajo fillon të ulen, duke rezultuar në rrudhat më të shpejtë. Nutritionists argumentojnë se humbje peshe sigurt që nuk do të ndikojë negativisht në gjendjen e lëkurës, është 2-3% në muaj.

Përveç kësaj, kjo humbje nuk është perceptuar si një organ i përkohshëm, i cili duhet të plotësohet urgjentisht. Dhe të gjithë dietë ekstreme përditshme kufizim kalori më pak se 1000 kcal jo vetëm të çojë në një kthim të shpejtë të peshës fillestare, por edhe përbëjnë një kërcënim serioz për shëndetin.

Mbrojtja nga dielli

Duke qenë jashtë sa më shumë të përpiqet të jetë e mundur për të mbrojtur fytyrën dhe trupin tuaj nga rrezet e diellit direkte dhe nëse është e mundur të jetë në hije. Shkencëtarët thonë se gati 90% para se të plakjes dhe rrudhave shkaktohen nga efektet e dëmshme të rrezeve ultravjollcë.

Për djegien nga dielli marrë në rininë e tij në ndjekje të bukur tan artë, atëherë në mënyrë të pashmangshme duhet të paguajnë thatësi, rrudhat, spote mëlçisë shëmtuar, dhe nganjëherë madje edhe kancer.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Karakteristikat e kujdesit të lëkurës me vaj. 

Veçanërisht të kujdesshëm që të jenë njerëz me shumë moles dhe nishaneve në trup në mënyrë që të mos shkaktojnë zhvillimin e melanoma.

  • Mjekët janë të këshilluar që të mos qëndrojnë në diell gjatë orëve të rrezatimit ultravjollcë të fortë - në mes të 10 dhe 16 orë, nuk do të shkojnë në plazh për të bëj banja dielli trarëve të hapura, sunbathing nën një ombrellë.
  • Në mot me diell, është e nevojshme që të veshin syze dielli dhe për të shmangur shtretër për rrezitje.
  • Në dimër, kur ajri thatë shtëpie, në përpjekje për të parandaluar tharje të lëkurës, përdorni sapun dhe hidratues krem.

Nëse rregullisht për të praktikuar këto sekrete të thjeshta të lëkurës rinore, të pastër atë siç duhet, të mbrojnë, dhe të ushqejë, ajo do të jetë me të vërtetë të pastër, të bukur, të shëndetshëm dhe të rinj për vite me rradhë.