Dush shtëpi për hollim dhe celulitin


Bath në shtëpi efektive për humbje peshe dhe të shëndetshme

Hollim shtëpi dush - Një mënyrë më të kënaqshme dhe të përballueshme për të humbur peshë dhe për të zvogëluar sasinë e trupit tuaj dhe të bëjnë lëkurën më elastike dhe fleksibël.

Dush shtëpi për humbje peshe është përmendur shpesh banja për rinovimin, si rezultat i këtyre procedurave përmirëson ndjeshëm gjendjen e lëkurës - kjo është zbutur mirë, bëhet më e freskët dhe e tenderit, dhe shënon shtrirje të zhduket ose të bëhen më pak të dukshme.

Dush shtëpi për hollim dhe celulitin ^


Efektet e dobishme të banjo në shtëpi në lëkurë, sepse substanca biologjikisht aktive të përfshira në përzierjet e rekomanduara të depërtojnë nëpër poret në gjak, duke ndikuar në indet yndyrore nënlëkurës, rritjen e qarkullimit dhe për të përmirësuar metabolizmin e qelizave. Si rezultat i këtyre shkrin indeve proceset dhjamor, lëkura bëhet qëndrueshmëri dhe elasticitet, dhe urryer "portokalli zhvishem" gradualisht zhduket.

Rekomandimet për marrjen banjo në shtëpi:

 • Ju duhet të marrë një dush ulur dhe të mos gënjyer. Në këtë rajon të zemrës gjithmonë duhet të mbetet mbi ujë.
 • Për çdo ndjesi të pakëndshme (palpitations, gulçim, marramendje, dobësi) Procedura është e rekomanduar që menjëherë të ndalet dhe të marrë një dush të ftohtë.
 • Ju nuk mund të hani para se të trajtimit të ujit, ose menjëherë pas tij, do të përpiqen për të duruar interval prej 1.5 orësh.
 • Temperatura e ujit nuk duhet të jetë mbi 38 ° C, temperatura e rekomanduar optimale 35-37? C. dhe lejohet të marrë një dush me temperaturën e ujit nga 20 ° deri 30 ° C, për aq kohë sa ju të ndiheni rehat. Megjithatë, kini parasysh se vaskë tone të përkryer të qetë të lëkurës dhe relakson hotter.
 • Kohëzgjatja e dush nuk duhet të kalojë 30 minuta.
 • Ju nuk mund të marrë një dush me menstruacioneve, ethe, ftohjet dhe dehje alkoolike (edhe të butë).
 • Pas procedurës është e dobishme fushave përhapur problemi anti-celulitin krem.
 • Nëse ndonjë problem shëndetësore (kardio - vaskulare, gjinekologjike, sëmundjet e lëkurës, venat me variçe) konsultative detyrueshëm përpara me mjekun.

Ka shumë kompozime popullore receta për shtëpi dush - banjot më të përdorura gjerësisht me kripë deti, pjekje sode, alga deti, herbs, terpentinë dhe hala pishe. Përveç kësaj, beauticians efektive zhvilluar një 12 special - ditor kurs shtëpi banje bukuri, e cila përfundon banja dhe pikturuar në rend.

Dush kripë për humbje peshe me shtimin e sode

Salt banjot hollim përdorur për shekuj me radhë, kjo është për shkak të pronave unike shëruese e kripë deti. Si një pjesë e kripë deti përmban pothuajse të gjithë tabelën periodike, kripëra shtëpi dush me një efekt i dobishëm për të gjithë trupin, jo vetëm të lëkurës - por efekti pohudatelnoy (në një seancë mund të humbni deri në 500 gram), ata kanë një efekt qetësues në sistemin nervor, normalizon norma e zemrës, përmirësojnë metabolizmin dhe ujë - Bilanci electrolyte, nxjerr një përfundim të lëngjeve të tepërta ndërqelizor dhe bllokuar formimin e depozitave të reja yndyrë.

Përveç kësaj, banjot kripë ndihmojë të pastruar trupin e toksinave, toksina, kolesterolit të keq dhe substancave të tjera të dëmshme të ndihmojë pagjumësi luftë, lodhje kronike dhe simptomat e depresionit.

Para se të marrë procesin trupi dush kripë dobishme pastrim dhe pije në dush. Rekomandohet sasi optimale të kripës në një banjë - gati? kilogram. Më pak nuk mund të japin efektin e dëshiruar, veçanërisht përqendrimi i tepruar i lartë mund të overdry e lëkurës dhe të shkaktojë lëkurë të saj, sidomos nëse lëkura është shumë e ndjeshme dhe të prirur për acarim.

Në banjo, ju mund të shtoni disa pika të vajrave thelbësore (portokall, limon, grejpfrut, selvi, rozmarinë, dëllinjë, xhenxhefil, kardamom, kopër). Jo në sipërfaqen shfaqet film vaj, vaj pikoj në kripë në të parë, dhe vetëm pas tretur në ujë. Si dush kripë është procedurë shumë e efektshme, të marrin ato me ditë dhe jo më shumë se 20 minuta. Banja të plotë norma është 10 - 15 seanca, pas së cilës ju duhet të marrë një pushim prej disa javësh.

Efekti mahnitëse jep kafshe një dush me pjekje sode dhe kripë, si sode ndihmon për të hequr qafe të lëkurës përafërt në bërryla dhe këmbë, forcon sagging lëkurës dhe e bën atë edhe më të brishtë dhe të butë. Për ta bërë këtë, të holluar 150-200 -litrovyh vaske 500 gram kripë deti dhe paketë sode buke. Pas banjot sode, si dhe pas kripë, nuk obpoliskuvatysya. Trupi njollë peshqir të butë dhe të shtrihem për gjysmë ore, të pushojnë nën batanije të ngrohtë.

Lexoni edhe artikullin dietë anti-celulitin.

12 - ditor dush kurs në shtëpi për hollim dhe celulitin ^

12 - ditor dush kurs në shtëpi për hollim dhe celulitin zhvilluar si një program efektiv rinovimin që përfshin 9 të ndryshme 2 banja dhe përfundon që mund të përdoren edhe në kombinim dhe individualisht.

Dita e parë - dush mustardë

 • 1 filxhan mustardë parë shpërndajë në një sasi të vogël të ujit të ngrohtë për të homogjenitetit, pastaj derdh në vaskë. Koha e kaluar në banjë mustardë - jo më shumë se 10 minuta. Pas procedurës, të marrë një dush të ngrohtë për të larë larg mbetjet e mustardë nga trupi dhe qëndroni në shtrat me një batanije të ngrohtë për 30 minuta.

Dita e dytë - dush Kleopatra

 • Para marrjes banja Kleopatra përgatisin trupin për trajtim - fshij lëkurën me lëvizje rrethore përzierje e kripë dhe salcë kosi (150 g krem ​​dhe 150 m të kripës) dhe të lënë për 15 - 20 minuta. Ky do të lajë me një dush të ngrohtë. Për të përgatitur dush vlim 1 litër qumësht të freskët, të shpërndajë atë në 100 gram mjaltë dhe derdh në ujë. Koha për dush - 20 - 25 minuta.

Dita e tretë - banjo sode

 • Tërësisht përzierje 200 gram sode buke dhe 300 g kripë, Vendos banjo. Kohëzgjatja e trajtimit - jo më shumë se 10 minuta, pasi është e nevojshme për të shtrihem nën një batanije të ngrohtë rreth 40 minuta.

E katërta ditë - vaske shkumë Hollywood-style

 • Lëvizje përzierje deri qetë 1 vezë, 1 lugë çaji vanilje dhe? filxhan shampo, sapun të lëngët ose dush xhel. Derdh në banjë gjatë një dush të energjisë. Procedura 20 - 30 minuta.

Dita e pestë - dush me gëlqere-çel

 • Brew valë çel kimist ujë gëlqereje (1 filxhan bari? Litër ujë të vluar), të lënë për një orë, tendosje. Merrni një dush jo më shumë se 20 minuta, pastaj të shkoni në një shtrat të ngrohtë.

Ditën e gjashtë - dush me krunde

 • 1 kg krunde krijoj qumësht të nxehtë (2 litra) dhe shtoni 1 tbsp mjaltë. Kjo përbërje është edhe rejuvenates, freskon dhe forcon lëkurën. Orë pritjes 30 minuta.

Ditën e shtatë - banja terpentinë

 • Get farmaci emulsioni veçantë terpentinë (me presionin e lartë të gjakut është treguar e terpentinë verdhë, dhe në normale dhe ngritur - e bardhë) dhe të veprojë në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve.

Dita e tetë - dush pisha

 • Banjo përgatitjen ose përdorimin e ekstrakt pishe (50-70 g), ose me valë bredh pirja e ujit apo pishe hala. Kohëzgjatja 20 minuta.

Ditën e nëntë - përfundojë "mantelin spanjisht"

 • Për të kryer të përfundojë të përgatitur një këmishë të gjatë pambuku apo fletë. Krijoj 2 lugë çel bli 1 litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 60 minuta, tendosje. Mbajë shirt pastaj lagur në supë për 10 minuta, shtrydh dhe vënë në veten e tyre. Më të mbështjellë me një batanije të ngrohtë dhe qëndrojnë kështu për orë të tëra. Në vend të limonit mund të përdoret gjithashtu farmaci hay veshur.

Dita e dhjetë - vitaminë banjo

 • Në ujë të ngrohtë pour 1 litër lëng fllad-shtrydhur, mundësisht portokalli, me kusht që ju nuk jeni alergjik ndaj agrume. Kohëzgjatja e trajtimit nuk është i kufizuar në, të ulen sa kohë që durimi të mjaftueshme. Si ftohjes mund të krye me ujë të nxehtë.

Ditën e njëmbëdhjetë

 • përsërit dytë, që Kleopatra edhe një herë të marrë një dush me qumësht dhe mjaltë.

Dita e dymbëdhjetë - Duke courtesans franceze

 • Procedura përfundimtar dymbëdhjetë komplekse është konsideruar më efektive për shkak se ajo mund të humbni deri në 5 kg. Para zorrët duhet të pastrohen dhe të pini 6 gota ujë të nxehtë në intervale prej gjysmë ore. Në të dobishme për të shtuar ujë për 1 h. Lugë lëng limoni ose uthull molle.
 • Një përfundojë duke përdorur uthull molle (në proporcion me ujë 1: 1). Lag H / fletë B ose këmishë në një zgjidhje e uthull molle dhe plotësisht zavernitsya atë. Në vënë të lartë në një bathrobe dhe Fshih disa batanije të ngrohtë. Kur i dhënë nuk mund të pini, me një etje të fortë mund të pije vetëm gojën.

Në përfundim kemi parasysh se që nga celuliti - kjo nuk është vetëm defekt kozmetike, dhe shkaqet e celulitit janë thellë brenda, ju keni nevojë për të zgjidhur problemin tërësisht dhe në mënyrë sistematike, në vend se në një rast pas rasti. Në banjot e brendshme dhe përfundon, mos harroni në lidhje me përfitimet e anti-celulitit masazh në shtëpi (hedhje kupash, furçë dhe mjaltë), të angazhuar rregullisht në ushtrime fizike dhe të ndjekin ushqimin e duhur dhe dietë celulitit.
Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i celulitit - Arsyet për nga themelimi i saj dhe metodat efektive të që kanë të bëjnë me: