Si të shpëtoj puçrra fytyre në shtëpi


Ndihma e shpejtë të heqin qafe e maska ​​trajtim fytyre

Pothuajse çdo vajzë në një moshë të caktuar është ballafaquar me problemin e akneve në fytyrë dhe pjesë të tjera të trupit.

Shumë njerëz gabimisht besojnë se kjo çështje është e vështirë për të zgjidhur të tyre, por, për fat të mirë, tani ka shumë metoda të thjeshta të hiqnin qafe e puçrra fytyre dhe të tjera skuqje të lëkurës problem.

Shkaqet e fytyre ^


Për të mësuar në mënyrë efektive dhe të shpejt të të shpëtoj nga puçrra fytyre, është e rëndësishme për të kuptuar shkaqet e mundshme të lëkurës. Në mesin e tyre më shpesh janë si më poshtë:

 • Ndryshimet hormonale ose çrregullimet. Për sa i përket ndryshimeve hormonale, më e theksuar ajo ndikon në lëkurë në adoleshencë. Shkelje nënkupton nga prezenca e sëmundjeve;
 • Kujdesit të lëkurës pafajshëm. Kjo i referohet kryesisht të atyre vajzave që nuk i lajnë deri për natën dhe nuk japin procedurat e duhura të higjienës në përgjithësi. Kujdesi për lëkurën duhet të bazohet në karakteristikat që janë të diktuara nga llojit të saj;
 • Ushqyerit paekuilibruar. Shumë produkte të dëmshme (skuqur, i gatuar në një numër të madh të naftës, yndyrë, erëza dhe e ëmbël), së bashku me mungesën e ujit në dietë të çon në probleme ndihmon tretjen e ushqimit (duke përfshirë edhe sëmundjet e zorrëve). Kjo krijon pamjen e puçrra fytyre.
 • Ndryshimet në gjendjen emocionale. Stresi i tepruar, depresioni dhe ankesat e vazhdueshme në lidhje me jetën e tij të ndikojë drejtpërsëdrejti në sistemin endokrin, e cila shkakton ndryshime në strukturën e lëkurës, duke shkaktuar aknet. Përveç kësaj, proceset ngadalësuar shërim në qelizat, duke rritur gjatësinë e duke u shpëtoj prej tyre.
 • Së fundi, dal faktorët klimatike lidhur me temperaturë dhe ndryshime të tjera (lagështia e lartë, dielli ndritshme, përmbajtje të lartë të pluhurit). Ato stimulojnë gjëndra dhjamor për të punuar në mënyrë më aktive, duke rezultuar në djersitje rritur, dhe me numrin e baktereve, të cilat shkaktojnë inflamacion, të cilat tregojnë si fytyre.

Për fat të keq, fytyre nuk duket në çdo fushë një të trupit, por ndodhin në vende të ndryshme në varësi të faktorëve individualë. Po, ata mund të kërcejnë nga:

 • Në fytyrë (si ballin, cheeks, mjekër dhe hundë) janë më të lidhur me ndotjen e kozmetikës dekorative dhe jetesës sëmurë;
 • Në anën e pasme - janë sëmundje mjaft të rënda dhe janë të lidhur me keqfunksionimin e sistemit të tretjes;
 • Në të qafës - eshte nje tregues të çrregullimeve të sistemit endokrin;
 • Në kokë - puçrra fytyre mund të jetë një tregues i pamjaftueshëm shampo ose balsam flokët apo larë ato shpesh e mjaftueshme;
 • Papa - Fytyre duket për shkak të veshin çorape dhe të brendshme nga pëlhura sintetike, si dhe mungesa e higjienës;
 • Në pjesë të tjera të trupit (kryesisht gjoks) - mund të ndodhë për shkak të djersitje të tepruar kombinuar me indet artificiale. Këto janë më të vështira për të trajtuar aknet.

Ekzistojnë klasifikime të ndryshme të puçrra fytyre, kështu që nga burimi deri lista burimor të llojeve ndryshon. Megjithatë, ndarja më e qartë për personin i cili ka njohuri të një mjeku, është klasifikimi në vijim:

 • Këto njolla të bardha: ndodhin në fytyrë (hundë, mjekër, buzët), të përbashkët në pubertet. Ato janë rezultat i rritjes së numrit të yndyrë direkt nën sekrecionet e lëkurës;
 • Spote të kuqe, janë më të përhapura dhe mund të ndodhë në çdo moshë, një nga arsyet e mëposhtme: dietë të sëmurë, sasive të tepërta të alkoolit dhe nikotinës në trup, dehidratim, stresi dhe ndryshimet hormonale;
 • Pika të zeza (ose pika të zeza) - ekzistojnë dy burrat dhe gratë në ballë dhe hundë dhe janë rezultat i një numri të madh të ushqimeve yndyrore në dietë dhe kujdes të pamjaftueshëm (sidomos në pjesën e pastrimit);
 • Spote të brendshme (të quajtura boils) - më e vështirë për të trajtuar dhe është më urgjente. Arsyeja për ndodhjen e tyre është e gjëndra dhjamor thyera;
 • Ekzemë puçrra, mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit, të shkaktuara nga shkaqe të ndryshme (duke përfshirë marrjen e antibiotikëve të forta). Ato ngrihen mbi lëkurë dhe të ketë një formë të ndryshme.

Si të shpejt të të shpëtoj të mjeteve juridike popullore fytyre ^

Getting shpëtoj puçrra fytyre - jo një proces të vështirë, pasi shumë njerëz e përdorur për të menduar. Megjithatë, ajo mund të marrë shumë kohë dhe kërkon një qasje sistematike. Në trajtimin e puçrra fytyre duhet të marrin në konsideratë prania ose mungesa e alergjive ndaj përbërësve të caktuara që janë pjesë e mjeteve juridike në shtëpi.

Face fytyre

Maska më efektive shtëpi janë:

 • Honey - maskë vezë - përbërja, duke përfshirë mjaltë dhe vezë e rrahur. Ajo ka një pronë pastrimi, parandalimin progresion mëtejshëm të sëmundjes, dhe është një antiseptik i shkëlqyer;
 • Maskë bollgur, e cila përfshin të bardhët një recetë whipped dhe bollgur milled merren në sasi të nevojshme për të formuar një masë të trashë që nuk rrjedhin nga lëkura. Ajo ka të njëjtat veti si opsionin e parë, dhe gjithashtu ushqen lëkurën;
 • Maska balte - Opsionet bazuar balte kozmetike (të bardhë, blu, rozë), të përziera me qumësht ose supë të lëkurës qetësues barëra (të tilla si kumak). Dries lëkurës dhe pastruar atë, gradualisht reduktimin e madhësisë dhe dukshmërinë e akneve;
 • Maskë sode që përmban mjet bazuar në sode dhe larë në proporcione të barabarta.

Puçrra fytyre Oksid salicili

Një tjetër mjet efektiv që ju lejon që të merren me problemin e skuqjen në lëkurë është oksid salicili. Në zgjidhjen e problemit të puçrra fytyre, kur ata janë atje, ai gjithashtu ndihmon për të luftuar me gjurmët e puçrra fytyre. Për më tepër, ky mjet jo vetëm largon puçërr, por shkatërron ato bakteret që janë përgjegjës për pamjen e saj.

Puçrra fytyre krem ​​mund të ndihmojë në uljen problemin e paraqitjes së tyre, dhe pas disa kohe krejtësisht të shpëtoj prej tij. Megjithatë, përdorimi i saj duhet të marrë parasysh se lëkura duhet të pastrohen para aplikimit (në mënyrë që të mos lëkundur shumë baktere) - kjo fazë mund të përdoret chlorhexidine.

Përveç kësaj, ne duhet të kuptojmë se është e rëndësishme të dini se kur për të ndaluar përdorimin e medikamente - përdorimi i tyre duhet të jenë të rregullta, por jo e tepruar. Veçanërisht e rëndësishme që të përdorni një krem ​​për puçrra fytyre së bashku me të tjerët. Fakti se mjeti ndryshme mund të përfshijë komplekset përbërë nga materialet aktive dhe komponentëve të cilat reagojnë keq me njëri tjetrin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin maskë për rritjen e flokëve me mustardë në shtëpi.

Si për të hequr njollat ​​dhe gjurmët e puçrra fytyre, këshilla dhe komente ^

Shumë një problem jo vetëm në luftën kundër puçrra fytyre, por pas kur ata janë larguar. Kjo është se shpesh mbeten pas gjurmëve puçrra fytyre, plagët ose pika të shëmtuara. Për të luftuar ata, dhe në përgjithësi të zvogëlojë gjasat e puçrra fytyre, ju duhet të kryejë këto rekomandime të mjekëve - cosmetologists:

 • Rregullisht trajtoni lëkurën - pastrojë sjelljen e saj lëkurë - në mënyrë që jo vetëm të pastruar ndotjen që bllokoj poret, por edhe rregullisht update lëkurës.
 • Është e rëndësishme për të zgjedhur mjetet që i përshtatet llojin e lëkurës që nuk është tepër overdry apo jo për të krijuar efektin e filmit me vaj;
 • Hani e drejtë dhe të minimizuar konsumin e alkoolit dhe duhanit e cigareve. Kjo përfshin përdorimin e sasive të mëdha të ujit për ushqim, duke zvogëluar numrin e ushqimit junk në dietë dhe në rritje fruta dhe perime ngrënë. Këto hapa jo vetëm që do të ndikojë në gjasat e puçrra fytyre, por edhe të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme ngjyrën më të mirë;
 • Së fundi, një person ka nevojë për kujdes individual. Përveç pastrimit, është e nevojshme për të bërë një maskë hydrating, përdorni moisturizer për masazh për të përshpejtuar rinovimin e qelizave dhe asgjësimin e substancave të rrezikshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: