Masazh në shtëpi


Masazh në shtëpi ndihmon të mbajë lëkurën në gjendje të përsosur

Masazh në shtëpi është mënyra më e përballueshme dhe efektive për të luftuar celulitin. Për shkak se ajo mund të përmirësojë në mënyrë të konsiderueshme "problemi" fusha, të rritur qarkullimin e gjakut dhe limfatike në shtresën e nënlëkurës yndyrë dhe të përshpejtojë detoxification, toksina dhe produkte metabolike nga hapësira ndërqelizor.

Parimet dhe teknikat e celulitit vetë-masazh ^


Parimet themelore janë mjaft të thjeshtë celulitin vetë-masazh - duke zotëruar ato, ju gjithmonë mund të mbani lëkurën tuaj në gjendje të përsosur, pa përdorur për sallonet e shtrenjta të bukurisë.

 • Cellulite energjik vetë-masazh duhet të bëhet, por lehtë. Keqkuptim i shpeshtë i shumë grave është se gjoja duhet të përdoren sa më shumë forcë fizike. Nëse ju lodh dhe ju do të jetë shumë nenexhik dhe shtrydh të lëkurës, ajo do të arrijë vetëm efektin e kundërt - në rritje situatën e rrjedhjes limfatike dhe dështimin. Ka raste kur përdorimi i forcës së panevojshme nga efekti i celulitit përforcohet në mënyrë të konsiderueshme.
 • Për të shmangur thyer masazh limfatike ndaluar sjelljen aktuale në ijë, depresioni popliteal, kofshët e brendshme e sipërme dhe zonën përreth pubis.
 • Masazh duhet të jetë gjithmonë lart.
 • Për efekt më të mirë të vetë-masazh para një seance të nxehtit të mirë të trupit nëpërmjet ushtrimit apo një dush të ngrohtë. Duart nuk duhet të jenë të ftohtë - të ngrohtë ata e fërkim duart për njëri-tjetrin.

Për të arritur rezultate të shpejta celulitit dëshirueshme për të kryer të përditshme vetë-masazh, ideale, dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje për 15-30 minuta. Rezultatet e para të prekshme të luftës kundër celulitit, me kujdesin e duhur, zakonisht shfaqen brenda 1-2 muajve.

Teknikat themelore të vetë-masazh celulitit manual

Në zbatimin e manual vetë-masazh përdorur 3 teknikat themelore - fërkim, të ngutshme dhe patting.

 • Bluarje - lëvizje mbajtur rrethore (akrepave të sahatit) gjithë sipërfaqja e pëllëmbë. Në kofshët fërkim duhet të kryhet në një lëvizje rrethore, dhe këmbët - poshtë-lart.
 • Press - duke marrë të dy duart kanë nevojë për të kapur zonën më të madhe të mundshme të lëkurës dhe nenexhik "brumë", duke shmangur compression të lëkurës. Duke klikuar në mënyrë efektive përmirëson tonin e muskujve dobët.
 • Pat - metoda më efektive masazh, zbatohet ose me dorë të tërë apo grusht, i ngjeshur në një grusht. Ajo aplikuar një sërë rreh ritmike e intensitetit të ndryshme. Pat mund të kryhet në bazë të muzikës ritmike, prodhimin e tyre në takt.

Më i njohur ishte llojet e mëposhtme të shtëpi celulitit masazh si hedhje kupash, mjaltë dhe vetë-masazh me një furçë.

Furçë celulitit masazh ^

Furçë celulitin masazh, sipas beauticians, mënyra më e mirë për të rivendosur një qarkullimin e gjakut në shtëpi dhe limfatike. Kjo është bërë duke përdorur furçë të veçantë masazh me dorezë, të cilat mund të blihen në farmaci ose në departamentet e mjeteve për kujdesin e trupit.

Lëkura duhet të jetë e thatë, pa përdorimin e vajrave dhe krem ​​për të mos traumatizojnë lëkurën. Teknologjia është furçë vetë-masazh në mocionet rrethore (akrepave të sahatit) për secilën zonë në vend marshoi me rreth 40 - 60 lëvizje. Lëvizja duhet të jetë i moderuar, por kështu që lëkura të jetë në mënyrë të konsiderueshme raskrasnetsya. Ngrohtësi dhe skuqje zakonisht vazhdon për gjysmë ore.

Kur zgjedh një furçë preferojnë shpohet natyrore të dendura. Në qoftë se një furçë të re me shpohet trashë para se të aplikoni atë disa herë derdh ujë të valë dhe pure flokët për ta bërë atë më pak gjemba. Mos harroni se pas masazh ju duhet të keni asnjë abrasions, gërvishtjet dhe ndjesi shpimi gjilpërash.

Që furçë vetë-masazh, thyejnë atë në zonat, të jetë i sigurt për të rritur lart. Opsioni më i mirë - vazhdimisht trajtuar viçin e parë, atëherë kofshë dhe mollaqe. Sigurisht Standardi i procedurave - 30-40 seanca ditore. Ndalohet përdorimi i masazh anti-celulitin manual për sëmundjet e lëkurës, variçe dhe sëmundjeve të zemrës.

Një herë në javë, në vend të furçë është zona e dobishme vetë-masazh të përpunojnë tsellyulitnyh kripë deti apo kafe terren. Për këtë rozihrivochnyy të marrë një dush dhe fshij në një lëvizje rrethore me kafe kripë ose problemeve fusha. Pas procedurës të aplikoni krem ​​anti-celulitit trupit.

Masazh hedhje kupash Cellulite ^

Antitsellyuitnyy hedhje kupash masazh, për shkak të vakumit, dhe zbut trashë nënlëkurës yndyrë, kështu që është efektive për korrigjimin e konturet e bukura të trupit. Përveç kësaj, ajo është mjaft e efektshme në luftën kundër shënon shtrirje (striae) dhe zvogëlon zonat puffiness problematike.

Objektet e bankare anti-celulitit masazh duke përdorur bankat të veçanta të buta që janë shitur në farmaci. Thjesht klikoni mbi bankat, bashkëngjitni trupit dhe lirimin - punë pinjoll parim, dhe ajo do të jetë e lehtë për të përzënë në lëkurë.

Për banka shkau lehtë nëpër trup, lëkura lyhet me efekt protivotsellyulitnye naftës. Vajra të tilla në dispozicion mbi counter ose e bëjnë veten. Baza e një 50 ml liri apo vaj ulliri dhe shtuar në atë zgjedhjen e vajra esenciale. Këtu janë disa opsione për të shtuar vajra esenciale në bazë:

 • 5 ml të vajrave thelbësore të portokallit, qitros dhe anise;
 • 2 ml vaj piper i kuq dhe 5 ml e pemë çaji vaj;
 • 5 ml të vajrave thelbësore të mandarin, limon dhe kopër;
 • 3 ml thelbin e kopër, dëllinjë, limon, qiparisit dhe pemë çaji;
 • 3 ml të vajrave thelbësore të limon, mandarinë, selvi dhe vaj vetiver 5 ml.

Para Jar masazh ose të marrë një dush të ngrohtë të bëjë ushtrime të trupit dhe muskujt janë të ngrohur mirë deri. Pastaj aplikoni vaj e lëkurës, dhe fshij duart mirë - ju duhet të Bankës shkau vetëm trupin, jo duart.

 • Banka duhet të mbani gishtat e saj shtrëngon anët dhe për të siguruar që lëkura vtyahuvalasya në jo më shumë se 1.5 centimetra. Nëse ju lodh presioni në bankë do të jetë e tepruar, lëvizin atë nëpërmjet trupi bëhet i vështirë.
 • Pas disa seanca e parë mund të duket bruising të lehtë është normale deri sa trupi nuk është mësuar me procedurat. Nëse bruises shfaqen dhe do të vazhdojnë edhe më tej, atëherë ka shumë të ngjarë që ju të bëni diçka të gabuar.
 • Përveç kësaj, masazh hedhje kupash ju nuk duhet të ndjeni dhimbje dhe parehati. Nëse ka pasur ndonjë dhimbje, nuk duhet të vuajnë - Release kapjen e bankave, si celuliti prekur zona nuk duhet të jetë compression tepruar.
 • Leviz Banka duhet të jetë shumë e qetë dhe e vazhdueshme, lëvizjet rrethore duhet të drejtohen në mënyrë strikte clockwise. Përfunduar çdo masazh lëvizjen në drejtim të rrjedhjes venoz; ngushtësi në bankat duhet të korrigjoj atë dhe pastaj të vazhdojë seancën.
 • Me trupin mësuar gradualisht të stresit, rritur gradualisht procedurën - nga 2-3 minuta, duke sjellë 5 deri në 15 minuta çdo fushë problem. Hedhje kupash masazh është një mjet i fuqishëm, kështu që është e rekomanduar për të bërë atë jo më shumë se një herë në çdo 2 - 3. ditë, natyrisht standarde zakonisht përbëhet nga 10-12 procedurave.
 • Pas një kursi të plotë duhet domosdoshmërisht të bëjë një pushim për 10-15 ditë, dhe pastaj, nëse e dëshiruar, të përsëritur.

Një efekt i shkëlqyer është një Jar masazh kombinim me furçë dhe të mbyllë antitsellyuitnymi (uthull, baltë, duke përdorur algat dhe të tjera). Procedurat Jar dhe furçë vetë-masazh të përkryer plotësojnë njëri-tjetrin, ashtu si në të lehta rëndë masazhet furçë dhe forcon kapilarët dhe enët, si dhe ndikimin e vetë-masazh hedhje kupash vakum në krijimin rrjedhjen e gjakut dhe limfatike indet.

Sepse hedhje kupash masazh duhet të bëhet një herë në 2 deri në 3 ditë, dhe furçë çdo ditë, në ato ditë, kur ato ndodhin dy procedura, do të përpiqen për të përhapur ato me kalimin e kohës për t'i bërë ballë intervalin midis 4 - 6 orë, por jo më vonë se në orën 20.00.

Kundërindikimet për anti-celulitin vakum hedhje kupash masazh është një sëmundje inflamatore të lëkurës, tumoret malinje dhe beninje, birthmarks mëdha massing në zonë, tuberkulozit, koagulimit të dobët të gjakut, trombozë, thrombophlebitis dhe variçe venat massing në këtë zonë.

Honey Masazh ^

Honey Masazh - jashtëzakonisht efektive dhe mënyra unike për të luftuar celulitin, i njohur që nga Tibet lashtë. Përmbajtja në mjaltë është pothuajse gjysma e tabelës periodike siguron energji jo vetëm lëkurën, por edhe muskujt, shumë organet e brendshme dhe indet. Përveç kësaj, efekti unik i mjaltit në lëkurë dhe të gjithë trupit është se ajo është e mirë absorbon të gjitha toksina dhe mbeturinave, fjalë për fjalë gjiri ato nëpër poret e lëkurës.

Masazh mund të përdorin vetëm 100% mjaltë natyral, pa aditivëve dhe nuk i nënshtrohen trajtimit të konsiderueshme të ngrohjes. Është e këshillueshme për të blerë atë nga miqtë apo të bletarëve, ose nga një markë besuar që përjashton mundësinë e falsifikimit. Mjaltë ëmbëlsuar nuk mund të jetë ndezur direkt ose në mikrovalë, është e pranueshme vetëm ngrohtë (jo të nxehtë), dush me ujë.

Teknika është si vijon:

 • Para masazh mjaltë është e rekomanduar për të ngrohur pak lëkurë, duke mbajtur për 3 - 5 minuta trazim lehtë.
 • Pastaj mjaltë ngadalë rubbed në lëkurë të nxehtë derisa ajo fillon të trash, duke e bërë të pamundur lëvizjen masazh.
 • Pastaj të ndryshojë taktikat - palme pari presion alternuar fort në trup dhe pastaj të ashpër obsmykuvaty. Otlepleniya tilla vazhdojnë për aq kohë sa lëkura nuk është e kuqe, dhe mjaltë errësojë dhe thekon gri nuk ka gënjeshtër. Zakonisht kjo merr 8 deri në 15 minuta.
 • Formuar nga mbeturinat e thekon mjaltë larguar nga kompresë të nxehtë dhe të shkojë në pjesë të tjera të massaging trupit.
 • Pas përfundimit të masazh duhet me kujdes të lajë dush, për shkak të mbeturinave mjekësore që absorbohet substancat e dëmshme janë jashtëzakonisht toksike.
 • Pas ujit procedura zbatohet për moisturizer lëkurës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull Anti-celulitin.

Siç mund ta shikoni, teknikë masazh mjaltë është mjaft e thjeshtë, por, për fat të keq, shumë e dhimbshme. Dhe në qoftë se nuk keni qenë të lënduar, atëherë masazh thjesht ka dështuar. Këshillë - zonat masazhin duhet më parë të heqë qimet se masazh nuk bëhet një torturë e vërtetë.

Në seancat e para, në qoftë se ju nuk mund të durojë dhimbje, nuk fërkoni lejohet të mbajë të gjithë palme dhe gishtave, derisa lëkura bëhet më pak i ndjeshëm. Përveç kësaj, gjatë procedurave para otleplenie pëllëmbët mund të kryhet më mirë, më pas duke i bërë ato gjithnjë e më të mprehtë. Megjithatë, nuk ka shuplaka shtesë dhe presioni për të mbajtur lëkurën është e nevojshme.

Kursi më efektive është konsideruar anti-celulitit masazh me mjaltë 12-15 procedurat e kryera në një ditë. Ajo është e kundërindikuar vetëm nëse jeni alergjik në mjaltë dhe kur i dobët, që ndodhet në afërsi të enëve sipërfaqësore të lëkurës.

Sepse celuliti është një çështje që me kalimin e viteve nuk i kushtoj vëmendje për zgjidhjen e tij duhet të vijë kompleks - përveç teknikave të rekomanduara masazh, është e nevojshme për të eliminuar shkaqet e celulitit, të lënë zakone të këqija dhe të normalizojë dietën e tyre dhe mënyrën e jetesës.
Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i celulitit - Arsyet për nga themelimi i saj dhe metodat efektive të që kanë të bëjnë me: