Preeclampsia, ose helmim gjaku i shtatzënisë në fund


Preeclampsia gjatë shtatzënisë kërkon trajtim të hershëm dhe parandalimin

Preeclampsia gjatë shtatzënisë (toksikoz fund) - një sëmundje shumë e tmerrshme që ndodh në gjysmën e dytë, e cila mund të rrezikojë jo vetëm shëndetin e nënës dhe fëmijës së palindur, por edhe jetën e tyre.

Dhe në qoftë se sëmundje në mëngjes herët deri në 10 javë mjekët konsiderojnë normale, që nuk është e rrezikshme për shëndetin e gruas, atëherë mellitus kërkon vëmendje të veçantë dhe trajtimin e paraqitjes së simptomave të para, si në raste të rënda mund të çojë në shkëputje placentar, dhe gjendje kome edhe vdekja e nënës dhe fëmijës.

Çfarë është preeclampsia: shenja, shkakton ^


Preeclampsia zhvillon në rreth 15% e grave shtatzëna, kjo ndodh më shpesh gjatë shtatzënisë së parë, në gratë shtatzëna më të rinj se 18 vjeç dhe më të vjetër se 35 vjet dhe në gratë shtatzëna me sëmundje kronike të tilla si diabeti, hipertensioni, pielonefrit, trashje.

Përveç kësaj, sëmundja shpesh shfaqet në shtatzënitë e shumta, mnohovodyy në intervale të vogla ndërmjet lindjeve (më pak se 2 vjet) dhe aborteve të shumta. Por ju duhet të dini se ajo mund të shfaqet gratë papritur dhe plotësisht të shëndetshme shtatzëna me preeclampsia mund të shkaktojë të shërbejnë asgjë - dietë të varfër, lodhje, stres, shkelje të gjumit dhe të pushoni dhe madje SARS.

Është e rëndësishme të vini re shenjat e para të preeclampsia dhe të fillojnë trajtimin e hershëm. Preeclampsia më shpejt të ndalet, më pak e prekur në utero fëmijën e palindur.

Sëmundja është shumë e fshehtë dhe menjëherë e bën vetë ndjehet, kështu që nëna mund të ndjehen veten krejt normale dhe nuk i kushtoj vëmendje për hedhje të mprehta të peshës, por kjo është një shenjë e sigurt e preeclampsia dhe dëshmi se veshkat janë të përballen më me rritjen e vëllimit të punës dhe filloi me 'shfaqet fshehur para se ajo është e dukshme për ënjtje sy.

Fazat dhe simptomat e preeclampsia ^

Preeclampsia në shtatzëni: simptomat

Faza e parë e preeclampsia - edemë shtatzënë

Shfaqja e edemë sinjalizon fillimin e fazës së parë të preeclampsia - edemë gratë shtatzëna. Kjo është arsyeja pse mjekët japin rëndësi të tillë të fituar peshë normale në gjysmën e dytë të shtatzënisë.

 • Në qoftë se primi për javën është mbi 350 -400 gram,
 • bërë këpucë të njohur të shtrënguar,
 • Nuk vijnë poshtë me një unazë gishti,
 • ulur numri i alokuar urinës në ditë,

- Është koha për të marrë masa urgjente.

Zakonisht në këtë fazë koha është trajtim shumë e favorshme, gratë shtatzëna, përveç barnave të thjeshta të caktuar të pasura me vitamina, fibra dhe produkte qumështi dietë efekt të mirë japin molla-djathë ditë agjërimi. Ushqyerit shtatzënë zakonisht merr shpëtoj e lëngjeve të tepërta në trup, të reduktuar peshën, të rritur sasinë e urinës dhe të shpërndarë trajtim spitalor.

Faza e dytë e Gestosa - nefropati

Nëse trajtimi është nisur me vonesë ose hydrops shtatzënë injoron rekomandimet e mjekëve, preeclampsia shkon në fazën e ardhshme, më të rrezikshme - nefropatyyu:

 • bashkangjitur edema tension të lartë (mbi 135/90 mmHg)
 • shfaqet në proteina urinë.

Në këtë fazë të simptomeve preeclampsia shpesh manifestohen në formë:

 • dhimbje koke,
 • rrit nervozizëm,
 • lodhje,
 • dëmtim vizual.

Nefropati trajtohen në spital, emërimin pjesën tjetër krevat, dietë të rreptë dhe ilaçe. Shumica e këtyre masave është e mjaftueshme për zhdukjen e plotë ose reduktim të ndjeshëm të simptomeve dhe shtatzëna 7-10 ditë shkarkuar në shtëpi. Pas lindjes njëjtë nefropati zakonisht zhduket krejt.

Faza e tretë e preeclampsia - preeclampsia

Megjithatë, ndonjëherë trajtimi është kryer pasuksesshëm dhe sëmundja përkeqësohet, duke shkuar në fazën e ardhshme - pre-eklampsi.

Simptomet kryesore të preeclampsia në fazën e pre-eklampsi:

 • Dhimbje barku, diarre, nauze, vjellje, shurdhim në qafë dhe vizionin e paqartë dhe të kujtesës.
 • Ndezje mizash, ndez dhe vello para syve tregojnë fillimin e lezioneve retinës dhe trazirat në lëvore cerebrale.
 • Tensioni i gjakut rritet në 160/110 mm Hg ose më e lartë.

Kjo gjendje shtatzënë kërkon masa urgjente për shkak se ajo mund të shpejt të shkojë në eklampsia - faza më e vështirë e preeclampsia, ku konvulsione mundshme, ndërprerje e papritur dhe gjendje kome.

Faza e katërt e preeclampsia - eklampsia

Eklampsia mund të shkaktojë një grua shtatzënë:

 • gjakderdhje,
 • shkëputje placental,
 • lindje të parakohshme,
 • hipoksi,
 • Vdekja e fetusit.

Në raste të tilla, për të shmangur pasoja të pakthyeshme dhe të shpëtuar jetën e nënës dhe fëmijës, mjekët duhet të mbështetet në mbajtjen e dorëzimit të hershme ose prerjeje cezariane.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin tonin e mitrës gjatë shtatzënisë. 

Parandalimi i preeclampsia ^

Trendet kryesore në parandalimin e preeclampsia është mënyra e saktë nëna shtatzënë, duke siguruar paqen e mendjes për sistemin nervor dhe shpërndarjen e oksigjenit fëmijës së palindur.

Gratë shtatzëna me shenjat e preeclampsia në çdo rast nuk do të jetë nervoz, kjo është jetike për një të plotë 8-10 orë gjumë natën, pjesën tjetër të ditës dhe shumë e ushtrimit në natyrë. Ajo gjithashtu duhet të kini kujdes nga hipotermi dhe për të luftuar kapsllëk.

Parandalimi i preeclampsia shtatzënisë pamundur pa organizim racional e të ushqyerit të ekuilibruar:

 • Dietë e grua shtatzënë duhet të jetë një sasi të mjaftueshme të proteinave, veçanërisht mish, peshk të zier, vezë dhe produktet e qumështit.
 • Pavarësisht ënjtje, ose fikur lëngshme, pasi kjo mund të çojë në koagulimit të gjakut, gruaja shtatzënë duhet të pini të paktën 2 litra ujë në ditë.
 • Jo për të vdavaytesya dietë kripë, por mos u mbështet në solonenke - futje kripë normale për gratë shtatzëna është rreth 5-8 gram në ditë.

Kur edemë gjithashtu nuk mund të përdorë diuretics vetëm, pasi ata dalin nga trupi elementet dobishme gjurmë dhe për të promovuar koagulimit të gjakut. Edhe një diuretik zakonshëm dhe të pastër si veshët ariu bari me Gestosa kundërindikuar. Për të shmangur ndërlikimet e ndryshme të shtatzënisë gjitha barnat duhet të merret vetëm me recetë.

Mos harroni se preeclampsia gjatë shtatzënisë është sëmundje mjaft serioze dhe të fshehtë, sepse amatore dhe vetë papranueshme. Mënyrë që ju të ndiqni rekomandimet mjekësore në përputhje me dietë të përshtatshme, regjimi ditor dhe pjesa tjetër varet nga jetën dhe shëndetin e fëmijës tuaj palindur.