Shtatzënisë planifikuar - një moment i rëndësishëm në jetën e një gruaje


Shtatzënia e duhur planifikimi ndihmon të lindë një fëmijë të shëndetshëm.

Shtatzënia dhe lindja e një fëmije të shëndetshëm pritur - një moment jashtëzakonisht të rëndësishëm në jetën e çdo gruaje dhe familjes së saj.

Në kohën tonë plot tension stresi i vazhdueshëm, ekologji pafavorshme dhe një numër i madh i grave të sëmundjeve të ndryshme kronike shtatzënisë duhur planifikimi dhe përgatitjet e hershme për ngjarjet më të rëndësishme do të luajë një rol të madh.

Planifikimi për shtatzëninë: të fillojë ^


Mjekët këshillojnë fuqishëm me shumë kujdes dhe i qasen seriozisht këtë çështje paraprakisht për të kaluar provimet dhe testet e nevojshme për të shmangur lotët e panevojshme atëherë dhe përvojat.

Prindërit Shëndeti para konceptimit - një kusht i domosdoshëm për lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Përsëritet lindjes shtatzënë, mjekët jo më herët se dy vjet rekomandojmë pasi i pari, për shkak të shtatzënisë - një barrë të madhe në trupin e femrës, në të cilën të gjitha organet kryesore të tilla si të zemrës, mëlçinë dhe veshkat duhet të punojnë me tension të madh.

Sipas OBSH për shërim të plotë të trupit pas lindjes gratë kanë nevojë për të paktën dy vjet që të jetë plotësisht i shëndetshëm dhe të gatshëm për të edukuar shtatzëninë re. Nëse konceptim ka ndodhur rastësisht dhe papritur për shumicën e prindërve, asnjëra prej të cilave është planifikimi shtatzënisë dhe përgatitjen për gjuhën e saj zakonisht nuk është.

Dhe në qoftë se në të ardhmen ndonjë grua shtatzënë do të jetë infeksion nevylikuvani dhe përkeqësuar sëmundje kronike, ajo do të trajtojë gjatë shtatzënisë është jashtëzakonisht e padëshirueshme. Ajo është e njohur për të gjitha gratë shtatzëna marrë drogë në një mënyrë ose një akti tjetër në fetus, e cila mund të ndërlikojnë rëndë shtatzëninë dhe ndikojnë zhvillimin.

Kalendari Planifikimi i shtatzënisë

Kalendari i planifikimit shtatzënisë ose kalendar konceptim - schodennychok tuaj personale në të cilën për të meticulously regjistrojnë datën dhe karakteristikat e ciklit të tyre menstrual (kohëzgjatja, frekuencë) dhe pjesën e poshtme të seksualisht aktive.

Fixing informacionin e mëposhtëm për të paktën disa muaj, ju lehtë mund të përcaktojë kohën e ovulacionit (pjekur e gatshme për fekondim) dhe të llogaritur ditët më të favorshme për konceptim.

Me cikël të rregullt menstrual (të njëjtin numër ditësh nga dita e parë e menstruacioneve deri në fillim të muajit pasardhës) ovulacioni ndodh, zakonisht 12-14 cikël ditor.

Në qoftë se një cikël të parregullt, koha e ovulacionit mund lehtë të përcaktohet nga orarin e temperaturës basal, e matur në mëngjes pa marrë nga shtrati në rektum. Gjatë ovulimit temperatura basal ngrihet pas temperaturës kërcejnë (sipër 37 C) gjasat më të lartë të gjetjes shtatzënë.

Shembull orar temperatura basal.


Testet Kur planifikoni shtatzëninë ^

Në mënyrë ideale, në qoftë se disa muaj para konceptim të planifikuar grua shtatzënë do të apelojë për gjinekologun tuaj kalojë në rekomandimet e tij të studimit të plotë mbi temën e infeksioneve të ndryshme të fshehta dhe do të dorëzojë testet e nevojshme.

Zakonisht rekomandohet për të vizituar një endokrinolog, mjek, otolaringolog dhe të jetë i sigurt dentisti sepse secili kariesnyh dhëmb apo gjakderdhje mishrat (sëmundje periodontale, sëmundjet periodontale) janë në qendër të infeksionit dhe mund të shkaktojë në ndonjë problem të caktuar.

Gjaku i përgjithshëm

Nëse numërimin e gjakut do të tregojë aneminë (hemoglobinë të ulët në gjak), ajo detyrimisht duhet të shërohet, në mënyrë që në të ardhmen, me rritjen e moshës gestational, ajo do të jetë më shumë përparim.

Reduktuar hemoglobinë për gratë shtatzëna është e rrezikshme, sepse në këtë rast më shpesh helmim gjaku dhe kërcënimi i abort. Përveç kësaj, humbja e pashmangshme e gjakut gjatë lindjes mund të jenë kritike për nënat e tilla.

Nga analiza e detyrueshme kur planifikon shtatzënisë gjithashtu përfshijnë:

 • Testi RW gjakut (reagimi Wasserman);
 • Ph (Rh);
 • Analiza e infektimit me HIV;
 • hepatiti B dhe C;
 • shpifjeve mbi florën;
 • shpifjeve infeksioneve gjenitale.

Analiza e infeksionit urinar

Është e rëndësishme kur të planifikimit shtatzënia testohen për infeksionet e traktit urinar të kundërshtojë, me të dy partnerët, sepse infeksionet e tilla janë të transmetueshme seksualisht dhe trajtohen nëse është e nevojshme duhet të jenë të dy në të njëjtën kohë për të shmangur infeksionet e përsëritura.

Infeksionet e tilla janë të shumta:

 • E. coli,
 • Klamidia,
 • herpes gjenitale (virus herpes i tipit dytë)
 • sifilizi,
 • virus njerëzor lyth dhe shumë të tjerë.

Të gjitha këto infeksione duhet të shërohet përpara shtatzënisë, dhe kjo nuk mund të planifikoni përpara disa muajve Mbas trajtim dhe teste të përsëritura, mbetjet e antibiotikëve përdorur për të trajtuar plotësisht vyvelysya nga gjaku dhe të mëlçisë.

Këshillimi gjenetik

Ndonjëherë ju mund të kenë nevojë gjenetikë këshilla, për shembull, në rastet e mëposhtme:

 • në qoftë se një grua lind pas 35 viteve apo një burrë mbi 50,
 • në rastin e prindërve të ngushta farefisnore.
 • çiftet zgjatur Steriliteti
 • çrregullime gjenetike disponueshmërinë racë, të tilla si sindromi Down,
 • Nëse nëna shtatzënë ka pasur dështime të hershme dhe shumë aborte.

Vaksinimi para shtatzënisë ^

Para se të planifikimit shtatzënisë është e rëndësishme për të mbrojtur fëmijën e tyre të palindur dhe veten nga rreziku i infeksionit dhe vaksinuar kundër infeksioneve veçanërisht të rrezikshme. Imunizimit më të dëshirueshme para shtatzënisë është vaksinimi kundër rubeolës, hepatitit dhe gripit.

Para se të planifikoni shtatzëninë duhet të ushtrojnë vijues kalendarik vaksinimit:


Vaksinimi kundër rubeolës dhe shtatzënia

Nëse nëna shtatzënë nuk është i sëmurë me rubeolës, ajo duhet të këshillojë mjekët që të vaksinohen kundër tij, për shkak se kjo sëmundje zakonisht ndodh mjaft e lehtë, është jashtëzakonisht e rrezikshme për gratë shtatzëna, duke shkaktuar abort në fazat e hershme dhe më vonë - keqformime kongjenitale të fetusit, shpesh shurdhim dhe sëmundjet e zemrës.

Vaksinimi kundër hepatitit B dhe shtatzënia

Përkundër faktit se virusi i hepatitit B nuk ka fruta dëmtimin e pronës, virusit te rubellës, kjo është transmetuar nga gjaku dhe lëngjeve të tjera të trupit.

Sepse gratë shtatzëna gjatë shtatzënisë dhe lindjes janë nënshtruar injeksione të shumta, inspektimit, manipulimit, transfuzioneve të gjakut, ata janë rrezik të caktuar të infeksionit me hepatit B.

Ideale është një variant në të cilën nëna shtatzënë fillon të vaksinimit në mënyrë që të ketë kohë për të bërë të gjitha tre vaksinimet kundër hepatitit B para se të shtatzënisë -. T E. Gjatë 6 muajve. një masë e tillë do të sigurojë mbrojtjen e pothuajse 90% e grave shtatzëna të vaksinuar.

Shtënë gripit është shtatzënë

Shpesh mjekët parashikoi përpara se gripi i epidemisë këshillojnë gratë shtatzëna për t'u vaksinuar kundër gripit, i cili është i sigurt për fëmijën, si çaktivizohet virusin e gripit (të vrarë).

Megjithatë, ngjizje më pak se 14 javë pas vaksinimit nuk duhet të bëjë. Përveç kësaj, ju lutem vini re se nuk ka vaksinë nuk jep 100% garanci se ju nuk do të merrni formularin e sëmurë të paktën fshirë.

Vaksinimi plotësues i polyomelyta shtatzënë, difterisë, tetanosit

Vaksinimi kundër difterisë dhe tetanusit është e rekomanduar për të bërë ato gra shtatzëna që kanë afruar afatin e një vaksine, ose anashkalua e mëparshëm. Vaksinimet planifikuar kundër difterisë dhe tetanusit behet çdo 10 vjet pas vaksinimit në 16 vjet, që është, në 26 vjet, 36 vjet dhe kështu me radhë. DK 60.

Megjithatë, numri i madh i të rriturit nuk e dinë në lidhje me të apo nuk mbani mend. Por për shkak të antitrupave të veta që të rrinë tetanozit në jo foshnjat, antitrupat nënës kaluar të qumështit në ditët e para të ushqyerit, fëmija do të ketë ndihmën e paçmuar.

Vaksinimi kundër poliomelitit kur planifikon shtatzënisë duhet për të mbrojtur kundër rrezikut të një infeksioni viral shtatzënë në qoftë se në krah të saj do të jetë fëmija vaksinohet jetojnë vetëm vaksinën polio. Fakti që fëmijët e vaksinuar aktive vaksinës shumohet virusi në zorrë, duke qëndruar në mjedis.

Vaksinimi kundër toxoplasmosis gjatë planifikimit të shtatzanisë

Kjo është e rrezikshme për gratë shtatzëna është toxoplasmosis sepse mjekët gjithmonë përshkruajnë testuar për praninë e antitrupave të gjakut ndaj virusit. Nëse gjaku janë antitrupat, atëherë të gjithë të drejtë, një grua mund të bëhet me barrë, sepse kjo sëmundje nuk do të ri-infektuar.

Nëse antitrupat nuk janë në dispozicion, ajo është e mirë për të vaksinohen për mënyra për t'u infektuar me shumë toxoplasmosis, për shembull, në kontakt me kafshët, duke ngrënë mish neprozharennoho, vezë të papërpunuara, nekyp'yachenoho qumësht. Dhe pasojat e infeksionit për toxoplasmosis fëmijëve shtatzënë palindur shumë të rëndë, shpesh verbëri dhe shurdhim.

Vaksinimi kundër virusi lyth njeriut (HPV)

Përveç kësaj, mjekët shpesh rekomandohet që të vaksinohen kundër HPV, pasi virusi është konsideruar të jetë onkogjenik, që mund të provokojnë organet onkologji femra riprodhuese.

Vitaminat kur planifikimin e shtatzënisë ^

Nëse pas ekzaminimit mjekësor të trupit të nënës në të ardhmen ndonjë shkelje, sidomos nëse ata jetojnë në kushte ekologjike pafavorshme, ai emëroi një kompleks të veçantë të pasura me vitamina për planifikimin e shtatzënisë.

Sidomos nevojshme plotësim të pasura me vitamina, nëse një grua ndihet stres të madh fizik ose mendor, është në situata të vazhdueshme të vështira ose që beriberi.

Vitamina E, kur planifikimin e shtatzënisë

Vitamina E është vitaminë më e rëndësishme për gratë shtatzëna, si dhe mungesa e saj në trup në masë të madhe zvogëlon mundësinë e fekondimit dhe mund të shkaktojnë anomalitë e zhvillimit të fetusit në çdo fazë të shtatzënisë apo abort.

Furnizuesit Natyrore Vitamina E planifikojnë të krijoj duhen këto produkte:
Vajra vegjetale parafinuar (ulliri, luledielli, sojë, badiava, misri), të freskëta
zarzavate (spinaq, majdanoz, marule, sprouted grurë), produkteve shtazore (mish, vezë, mëlçi, qumësht).

Acidi folik gjatë planifikimit shtatzënisë

Ajo është vitaminë shumë e nevojshme për planifikimin e shtatzënisë është konsideruar acid folik (vitamina B9), i cili është caktuar, zakonisht nga ngjizja ditën e parë të planifikimit, përveç një kompleks multivitamin.

Futje shtesë të acidit folik, sipas studimeve shkencore, zvogëlon rrezikun e të pasurit një fëmijë me defekte tub nervore, të cilat ndodhin në muajin e parë pas konceptimit, kur disa gra nuk e di në lidhje me shtatzëninë.

Nëna shtatzënë duhet të përfshijnë në dietën tuaj ushqime më të natyrshme që përmbajnë acid folik. Nga burimet natyrore të vitaminës B9 përfshijnë perimet jeshile dhe bishtajore (lakër, qepë, bizele, asparagus, domate, panxhar, karrota), soje, arra, hikërror, oriz, mel, kos, fara luledielli, fara shalqi, lëng portokalli, spinaq, majdanoz , vezë, mëlçisë cod naftës, djathë dhe djathë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin rëndësinë e të ushqyerit për nënën.

Ushqimin e duhur dhe një mënyrë jetese të shëndetshme gjatë planifikimit shtatzënisë ^

Disa muaj përpara konceptimit planifikuar prindërit e ardhshëm duhet të shqyrtojë dietën tuaj drejt një dietë të shëndetshme, sepse mungesa e vitaminave dhe mineraleve në dietë mund të ndikojnë në cilësinë e spermës, dhe shtatzënia shumëpritur nuk mund të ndodhë.

Dietë duhet të jetë aq i balancuar sa shtatzënisë dhe përfshijnë gjithçka që ju nevojitet - mish, vezë, fruta, perime, herbs, produktet e peshkut, drithëra, produktet e qumështit.

Ushqimin e duhur, e cila përfshin të gjitha vitaminat esenciale, minerale dhe fibra, për të përmirësuar zorrë dhe imunitet ashensor. Dietë duhet të jetë magnez i pasur çift, zink, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe D.

Refuzimi i shprehive të këqija

Duke pritur fëmijën e pritur ka një stimul të fuqishëm për të në fund të hequr qafe të shprehive të këqija, sepse tani është për dikë për të shkuar në këtë hap.

 • Nikotina, alkool dhe kafeinë, për të mos përmendur drogë, efekt shumë të dëmshëm mbi fëmijën, duke hyrë përmes placentës dhe duke shkaktuar atë të vuajë në utero, që prekin zemrën, mëlçinë dhe sistemin nervor. Përveç kësaj, përdorimi i këtyre stimuluesve shpesh provokojnë dështime, hipoksi (mungesa e oksigjenit) dhe deformime kongjenitale.
 • Është e këshillueshme për të lënë duhanin dhe Papën e ardhshëm, si grua shtatzënë dhe fëmijën dëmton tymi të dorës së dytë jo më pak se pavarur. Mos harroni se të jesh në një dhomë tym-mbushur, ju rrezikojnë shëndetin e fëmijës së tyre të palindur, kështu që mos hezitoni për të bërë vëzhgime tifozët duhan në ambiente të mbyllura.
 • Të gjitha drogat, madje edhe të tilla në dukje të parrezikshëm si Analgin, noshpa ose multivitamina, le të vetëm antibiotikët, ju duhet vetëm të pranojë rekomandimin e mjekut të tij.

Nëse ju postavytesya përgjegjës për planifikimin e shtatzënisë, të kalojë provimin e plotë dhe të heqin qafe e zakone të këqija, duke reduktuar në minimum rreziqet, shtatzënia është e mundur, të jetë i sigurt për të popujve dhe një fëmijë të shëndetshëm do të gëzojnë gëzimin e amësisë.