Ton mitër gjatë shtatzënisë


Simptomat toni i mitrës mund të hiqet në shtëpi

Një nga simptomat më të zakonshme dhe të pakëndshme, duke u përballur çdo shtatzëni të dytë nënë shtatzënë është rritur tonin e mitrës ose hypertonicity.

Gjatë kuptoj tensionin e muskujve ton, në të cilin mitra bëhet fortë dhe si një "shkëmb" për të prekur dhe të shfaqet terhiq dhe dhimbje dhemb në bark, shpesh japin në bel.

Çfarë është ton i mitrës: shkaqet, simptomat ^


Natyra është e rregulluar në mënyrë që në muskujt normale të mitrës së grave shtatzëna janë të qetë dhe kanë filluar të bjerë vetëm deri në lindje, duke u përgatitur për të nxjerr fetusin.

Në qoftë se bëhet fjalë për veprimtarinë e mitrës gjatë shtatzënisë, shumë kohë para përfundimit, kjo është një patologji që kërcënon abortin se humbur abortin apo lindje të parakohshme.

Mitrës ton mund të duket në faza të ndryshme - në fillim të shtatzënisë, mes dhe në fund, dhe ka shumë shkaqe - dy hormonal dhe funksionale.

Arsyeja për tonin e mitrës në shtatzëninë e hershme shpesh është një shkelje e nënës hormonal shtatzënë, e cila rezulton në prodhimin e reduktuar e progesterone në trup - hormon kryesor shtatzënisë përgjegjës për kursin e saj të sigurt.

 • Nëse ultratinguj tregon zhvillimin normal të embrionit, atëherë për të shpëtuar shtatzënisë, mjekët përshkruajnë plotësim progesterone, antispasmodics dhe aktivitet të reduktuar fizik.
 • Progesterone jo vetëm që zvogëlon excitability e mitrës, por edhe ndihmon në zhvillimin e duhur të placentës mbron fetusin nga depërtimit infeksionit dhe tormozyasche dhe efekt qetësues në sistemin nervor për të mbetur shtatzënë ishte e qetë dhe të relaksuar.
 • Zakonisht marrë progesterone në 16 - 18 javë dhe të anulojë pas formimit përfundimtar të placentës.

Shfaqja e ton në 16-17 javë, më shumë gjasa është për shkak se mitra është rritur në masë të madhe në madhësi dhe filloi të ushtrojë presion mbi qafën e mitrës, fshikëz dhe organet e tjera dhe të shkaktojë dhimbje në shpinë dhe bel. Në këtë rast, tregohet veshur fashë paralindjes për të ndihmuar në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën nëpër bark dhe për të hequr ngarkesën nga shpinë.

Nëse ton është herë pas here shfaqen, duke filluar 34-35 javë, kjo mund të jetë "kontraktimet e rreme" ose harbingers e punës, e cila është një fenomen mjaft e natyrshme, një lloj i trajnimit trupin në lindjen e ardhshme.

Simptomat dhe trajtimi ton e mitrës gjatë shtatzënisë ^

Si të hiqni ton mitrës në shtëpi: këshilla

Pavarësisht nga fakti se në shumicën e rasteve mitra nuk është në gjendje të mirë është një kërcënim serioz për nënën dhe fëmijën dhe nuk kërkon trajtim, çdo ton simptomat gjatë shtatzënisë duhet të jetë nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore, kështu që është e nevojshme për të informuar atë në lidhje me çdo ndryshim të pazakontë në tuaj shëndetin.

Shpesh një grua është e vështirë për të vlerësuar siç duhet situatën tuaj, sepse nuk ka gjë nuk duhet të lihet pa kujdes mjekësor:

 • Nëse simptomet vazhdojnë ton mitrës në pushim, tërheq mbrapa, ka pasur dhimbje barku dhe shkarkimin e pazakontë, ju stryvozhytysya dhe mjeku dorëzimi.
 • Gjithashtu, gjithmonë i kushtoj vëmendje për sjelljen e pazakontë e fëmijës - në qoftë se ajo është shumë e ndezur, ose, qetësoi jashtëzakonisht poshtë.
 • Ju gjithashtu duhet të paraqiten mjekun nëse toni sfond shfaqen dhimbje të parregullta cramping për të eliminuar kërcënimin e abortit.
 • Mjeku do të shqyrtojë të dëgjoni rrahje zemre e fetusit, nëse është e nevojshme, të bëjë trajtim me ultratinguj dhe përshkruajnë barna zbutës muskujt e mitrës.

Nëse marrja në pyetje mjekësor tregon kërcënimin e abortit dhe ju do të shkoni në spital, nuk do të heqë dorë, mos harroni se ajo ndikon në jetën dhe shëndetin e një fëmije, për shkak hypertonicity të mitrës fasha enët e gjakut të placentës, duke e bërë fëmija në utero vuajnë nga mungesa e oksigjenit dhe ushqyesve substanca.

 • Në tremujorin e dytë, së bashku me kontraktimet gjatë dhe të dhimbshme mitrës ultratinguj mund të tregojnë shkurtimin e qafës së mitrës dhe kanë tendencë për zbulimin e saj. Në këtë rast, heqja e ton dhe për të ruajtur shtatzënia kërkojnë trajtim në spital dhe pjesës tjetër të rreptë krevat.
 • Nëse ton zhvillon në tremujorin e tretë, si rezultat i ndryshimeve hormonale dhe të përgatisë qafën e mitrës për punë, kontraktimet pa dhimbje mund të zhvillohet në një garë. Në këtë rast, gjithashtu nevojitet kujdes mjekësor urgjent në spital.

Trajtimi në kohë iniciuar tonin e mitrës gjatë shtatzënisë pothuajse gjithmonë e mundur për të vazhduar atë për aq kohë sa të jetë e mundur, të paktën 34-35 javë të fëmijës mushkëritë formuar më në fund dhe ai ishte në gjendje të marrë frymë të tyre pas lindjes.

Ne ju rekomandojmë të lexoni diabetin Shtatzënia artikull.

Si të hiqni ton mitrës në shtëpi: parandalimi ^

Nëse ultratinguj dhe ekzaminimi i rregullt mjekësor tregojnë se zhvillimi shtatzënisë pa komplikime, fëmija është në rregull, por toni është vetëm spazma butë dhe të rastit dhe asgjë tjetër është i shqetësuar, ju duhet të mësojnë për të xhiruar atë vetë në çdo drejtim në shtëpi.

 • Shumica e mjekëve përshkruajnë për lehtësimin spazma apo nuk-kapanoneve qirinj me papaverine dhe qetësuesve në bazë të sanëz, murriz dhe motherwort.
 • Nëse nuk ka emisionet dhe për lindjes është shumë, ju mund të marrë një dush të ngrohtë, të dëgjoni muzikë të bukur të qetë apo të shikojnë një shfaqje të mirë televiziv.
 • Në qoftë se ju mësoni shpejt qetësuar dhe për të zvogëluar stresin emocional, cramping mitrës do të kalojë pa mjekim.

Është vënë re se toni shpesh ndodh gjatë shtatzënisë së parë, kur nëna shtatzënë është e papërvojë shqetësuar në çdo rast. Është e rëndësishme që të mos shqetësohen dhe të mos jenë të shqetësuar në xhingërima, sepse stresi mund të shkaktojë punës parakohe, madje edhe në gratë plotësisht të shëndetshme.

Çfarëdo që të ndodhë, mos harroni se në këtë moment asgjë nuk është më e rëndësishme në shëndetin e fëmijës së palindur, të mbajtur të qetë mendore.

Ushqimi për ton mitrës

 • Mjekët këshillojnë gratë shtatzëna me tonin e mitrës përfshijnë ushqimin gjatë shtatzënisë më shumë produkteve që përmbajnë magnez, sepse nevoja për magnez gjatë shtatzënisë rrit fëmijës 2-3 herë dhe arrin 400 mg në ditë.
 • Ky element unik gjurmë jo vetëm të mirë relakson muskujt e mitrës, zorrët dhe organe të tjera të brendshme, por edhe zvogëlon sistemin hiperzbudlyvist gjobë nervor, e cila është veçanërisht e rëndësishme për gratë shtatzëna.
 • Shumë i magnezit përfshijnë arra, fasule, bukë krunde, perimet jeshile, hikërror dhe bollgur.
 • Mos harroni të pini çdo ditë të paktën 2 litra ujë të thjeshtë për të mbrojtur veten nga dehidrimi dhe kapsllëk shfaqjen e rrezikshme kur hypertonicity e mitrës.
 • Për të parandaluar kapsllëk dhe të normalizojë microflora e dobishme në zorrë të hanë më shumë ushqime me fibra dhe të përpiqen për të mësohet veten në banjë në të njëjtën kohë.
 • Shmangni kafe, çaj, dhe diuretics tjera si pije caffeinated.

Për parandalimin e ton mitrës:

 • ndjekin mënyrën e saktë të ditës;
 • Shmangni aktivitetin e tepruar fizik;
 • kufizojnë aktivitetin seksual;
 • ndjekim rreptësisht higjienën intime, për të shmangur infeksionet urinare (candidiasis (mëllenjë), cystitis, etj);
 • më shumë pjesa tjetër - gjumë natë duhet të jetë një të plotë, që zgjat të paktën 8 orë, mundësisht gjumë shtesë ose pushojnë në pasdite pas drekës;
 • Nëse jeni duke përshkruar pjesën tjetër krevat, në çdo shëtitje mundësi në ajër të pastër dhe të ventiluar mirë dhomë në kohën e gjumit.

Të jetë përgjegjës për të gjitha rekomandimet mjekësore, të mbajtur humor pozitiv dhe të mirë - kjo do t'ju ndihmojë të shmangur ndërlikimet e ndryshme të shtatzënisë dhe të lindë një fëmijë të fortë të shëndetshme.