Diabeti Shtatzënia


Duhur diabet planifikimi shtatzënisë lejon foshnjave të shëndetshme

Krijoj, ariu dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm - jo një detyrë e lehtë edhe për gratë të shëndetshme.

Nëse nuk është e tillë një sëmundje të rënda metabolike si diabet Ky problem është shumë më e komplikuar.

Diabeti dhe Shtatzënia: A është e mundur ^


Por në qoftë se edhe një gjysmë shekulli më parë të shtatzënisë në gratë me diabet rreth 25% përfundoi në humbjen e fetusit, në kohën tonë, në sajë të përparimet në trajtimin e kësaj sëmundjeje, si rezultat i shtatzënisë së saj, kur administrohet siç duhet nën mbikëqyrjen e mjekëve pothuajse gjithmonë i favorshëm:

 • Sipas OBSH, me diabet kontrollin e rrjedhjes të drejtë dhe për të ruajtur glukozës në gjak në nivele normale rezultat të favorshëm arritur në 95-98% të rasteve.
 • Kundërindikimet për shtatzënisë nuk është vetëm për të trajtuar diabetin (decompensated), i cili i dha komplikim serioz të gjendjes së syve, veshkat dhe organe të tjera të rëndësishme.

Planifikimi për diabet shtatzënisë ^

Diabet në fillim të planifikimit të shtatzënisë dhe trajnimi i duhur është thelbësore, pasi kjo varet kryesisht në shëndetin e fëmijës së palindur. Prandaj, mjekët paralajmërojnë se në shenjë e parë të shtatzënisë, ose më mirë akoma, shumë kohë para paraqitjes së saj, ju duhet të jenë të regjistruar në klinikat antenatal për të parandaluar anomalitë e hershme fetale.

Diabeti duhura planifikimi shtatzënisë duhet të jetë si më poshtë:

 • Në dy ose tre muaj para se përpjekjet e para të krijoj sëmundje është kompensuar plotësisht dhe sheqerit në gjak ishte jo më shumë se 3,5-6 mmol / l agjërimi dhe jo më shumë se 8 mg / dl një orë pasi të hahet.
 • Për monitorim të rregullt duhet të blini glukozës në gjak metër individ disa herë në ditë për të matur sheqerit në gjak, të djegur performancën e tyre në një fletore dhe të tregojnë mjeku në pritje.

Gratë më shtatzëna që vuajnë nga diabeti tip i parë që zhvillon, zakonisht në të rinj dhe fëmijë. Kur planifikoni shtatzëninë, nuk duhet të harrojmë se lloji i parë i diabetit - sëmundje e jetës nuk mund të shërohet, por vetëm të kompensuar të zhdukur injeksione detyrueshme ditore të insulinës.

Ndonjëherë fillimin e shtatzënisë nëna shtatzënë fillon të ndjehen shumë më mirë se ajo, dhe në mënyrë të pavarur zvogëlon dozën e përditshme të insulinës, duke besuar se kjo është e mjaftueshme dhe një dozë të vogël.

Mos në çdo rast të jetë për shkak se përmirësimi vjen nga arsye se ngritur sheqerit në gjak në nëna shkakton pankreasit fetusit për të prodhuar insulinë për të ndihmuar e saj, që punojnë për "dy", e cila nuk duhet të lejohet për shkak të kohë fëmijën shumë vuajtje.

Në fëmijën ndërprerë furnizimin e oksigjenit dhe ushqyesve, ndikon në enët e gjakut, shpesh kanë sëmundjet e organeve të brendshme dhe hipoksi (uria oksigjenit). Këta fëmijë shpesh janë të lindur papjekur dhe mbipeshë, që komplikon procesin e lindjes.

Për kompensimin e plotë të sëmundjes duhet të ndjekim rreptësisht dietë përshkruar vazhdimisht të monitoruar nivelet e glukozës gjatë shtatzënisë dhe të konsultohet rregullisht Endocrinologists për zgjedhjen e dozave individuale të insulinës, dhe në gjysmën e dytë të vizitave në endokrinolog ajo duhet të jetë javore.

Pavarësisht nga fakti se diabeti është shpesh një sëmundje gjenetike dhe mund të transmetohet me anë të trashëgimisë, probabiliteti i kësaj nuk është aq i lartë sa mund të mendohet:

 • Sipas mjekëve, gjasat e sëmundjes fëmije diabetik në praninë e sëmundjes në nëna është vetëm 1-2%, pra i njëjtë si në prindër të përkryer të shëndetshme.
 • Kur të dy prindërit kanë rrezikun sëmundje të transmetimit të kësaj sëmundjeje fëmija rritet deri në 25-30%. Por edhe në këtë rast nuk do të ketë sëmundje në vetvete, zhvillimi i tij duhet të provokojë faktorë të tjerë negative.

Diabet gestational gjatë shtatzenise ^

Diabeti shtatzëna: Simptomet, Shkaqet

Nganjëherë gjatë shtatzënisë në gratë shtatzëna të cilët nuk vuajnë nga diabeti zhvillohet ashtu-quajtur diabet gestational në shtatzëni, i cili është dallimi kryesor nga diabeti klasik është se ajo shfaqet vetëm gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes zakonisht zhduket. Kjo është arsyeja pse ai quhet rastit.

Shtysë për shfaqjen e diabetit gestational është shpesh gratë mbipeshë apo predispozicion gjenetik. Shumë shpesh në zhvillimin e hershëm të diabetit gestational ka shenja klinike, diagnoza dhe sëmundje vetëm mund testet laboratorike tregojnë rritjen e glukozës në gjak dhe urinë.

Megjithatë, në qoftë se koha nuk i vëreni simptomat e para dhe të fillojnë trajtimin e hershëm, janë shenjat klasike të diabetit, të tilla si:

 • rritur etje,
 • urinim i shpeshtë,
 • kruhet perineum dhe organet gjenitale,
 • lëkurës hnoynikovye dhe të tjerët.

Shumë gra shtatzëna gabimisht besojnë se diabeti gestational si jo "të vërtetë" dhe për shkak se ajo është ende mbahen pas shtatzënisë, trajtojnë dhe kompensuar është e nevojshme. Ky është një gabim shumë i rrezikshëm, sepse ai është pikërisht i njëjtë si diabeti klasike mund të çojë në komplikacione të rrezikshme të shtatzënisë si preeclampsia, mosfunksionim të veshkave, mosfunksionim metabolike dhe rrezikut të abortit.

Mos kini frikë nga tregimet horror që dalin varësisë për të insulinës dhe nga ajo nuk mund të braktiset. Insulina nuk është i varur - pas lindjes, kur nuk ka më nevojë për të kompensuar për sëmundje, injeksione përmbysur plotësisht.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në sëmundje tiroide shtatzënisë.

Parandalimi i komplikimeve shtatzënisë në diabet ^

Parandalimi i komplikimeve shtatzënisë në diabet luan një rol jetik përfshin, mbi të gjitha, mirëmbajtja e vazhdueshme e sheqerit normal të gjakut duke përdorur një dietë të veçantë dhe dietë për të shmangur hedhje papritur.

 • Ju duhet të hani shpesh, të paktën 6 herë në ditë për të ushqyesve dhe energji që vijnë në trup të rregullt dhe plotësisht të eliminuar nga dietën tuaj karbohidratet "të shpejtë", të tilla si sheqer, bllokime dhe ëmbëlsirat.
 • Dietë e grave shtatzëna duhet të rritet përmbajtjen e vitaminave dhe mineraleve dhe proteina të mjaftueshme materiale ndërtimi të nevojshme për qelizat.
 • Përveç kësaj në glukozë, është e rëndësishme për të monitoruar fituar javore në peshë, rritjen e presionit të gjakut dhe perimetrin e barkut të mos humbasë shenjat e para të zhvillimit preeclampsia, e cila ndodh shpesh në gratë shtatzëna me diabet.

Menu individuale, kalorive dhe mënyra e aktivitetit fizik duhet të koordinohet me endokrinolog.

Gratë më shtatzëna me diabet si mjekët përshkruajnë aktivitet fizik jashtë në këmbë dhe ushtrime të lehta që përmirëson metabolizmin, ul sheqerit në gjak, kolesterolit dhe ndalon rritjen e peshë të tepërt. Ju gjithashtu mund të vizitoni pishinë dhe të bëjë gjimnastikë aqua.

Ajo gjithashtu do të ndjekin mësimet në shkollat ​​e planifikuar diabet shtatzënisë, të cilat janë krijuar kur spitalet dhe departamentet e endokrinologji. Këto studime tregojnë nënat e ardhshme:

 • Mbi nevojën për të parandaluar komplikimet e shtatzënisë në diabet për të bërë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm, pavarësisht sëmundjes;
 • Shpjegoni rëndësinë e dietë;
 • Të ndihmojë të bëjë menutë porosi;
 • Orari aktivitet fizik.

Çdo subjekt shtatzënë diabetik në spital detyrueshëm të më të rrezikshme në këtë sëmundje në shtatzëni për të shmangur ndërlikimet e mundshme. Zakonisht mjekët sugjerojnë për të shkuar në spital tri herë:

 • në fazën e diagnozën e shtatzanise,
 • më 22-24 javë th,
 • në 32-34 javë th,

Këto periudha janë kritike dhe kërkojnë kontroll më intensive zgjedhjen e dozës kërkuar të insulinës.

Nuk ka nevojë për të braktisur vendosjen e propozuar, sepse ajo ndikon në jetën dhe shëndetin e fëmijës tuaj. Të lindë një fëmijë të shëndetshëm, ju duhet të besojnë plotësisht mjekët mënyrë rigoroze në përputhje me të gjitha rekomandimet për trajtim, të ushqyerit dhe mënyrën e jetesës, dhe për të bërë çdo përpjekje për të arritur kompensimin e plotë të sëmundjes.