Keni nevojë për stërvitje gratë shtatzëna


Aktiviteti fizik gjatë shtatzënisë për të ndihmuar në përgatitjen e trupit për lindjen e fëmijës

Shtatzënia dhe lindja janë aktivitet i madh fizik për trupin e femrës dhe kërkojnë përgatitje komplekse për shtatzëninë dhe lindjen. Mirë fizike kusht femër pjellori, zvogëlon rrezikun e komplikimeve gjatë lindjes dhe ju ndihmon për të shërohen ato.

Mirë nëse nëna shtatzënë mendon për përmirësimin e shëndetit të tyre fillon për të çuar përpara dhe të bëjë gjimnastikë në planifikimin gratë beremennosti.Inohda bien në ekstreme, dhe, nga frika për shtatzëninë e saj, të gjithë nëntë muaj e ulur në shtëpi në shtrat apo në një monitor, nga frika komplikime.

Të tjerë, megjithatë, besojnë se shtatzëninë - nuk është një sëmundje, dhe kur dekreti nxisë riparime, kopsht kohë vend për të bërë të gjitha rastet para lindjes. Gabuar dhe ata dhe të tjerët. Mjekët thonë se ushtrimi i moderuar gjatë shtatzënisë janë thelbësore për të përgatitur trupin për lindjen e fëmijës dhe të maksimizuar të lehtësuar këtë proces, dhe të tepruar, në të kundërtën, shumë të dëmshme.

Pse ushtrim gjatë shtatzënisë ^


Ushtrime të veçanta butë për shtatzënë forcon muskujt, përmirëson qarkullimin dhe furnizimin me të gjitha organet kryesore të brendshme, sidomos legenit dhe përmirëson shpërndarjen e oksigjenit dhe ushqyesve fëmijën e palindur. Kur ushtrimi i tepërt gjatë shtatzënisë, në të kundërtën, ekziston një rrezik i hipoksi (mungesa e oksigjenit) të fetusit, e cila ndikon negativisht në zhvillimin e tij dhe mund të çojë në lindjen abort ose të parakohshme. Prandaj, sportist profesional të shtatzënisë duhet të reduktohet në aktivitetit fizik janë të sigurt për kufirin palindur fëmijës, sepse ndonjëherë gjoja tension të vogla mund të jenë potencialisht të rrezikshme dhe të çojë në pasoja fatale.

Ashpër kufizojnë aktivitet fizik derisa mjekët rekomandojnë pjesa tjetër shtrat vetëm në raste ekstreme, të tilla si toksikoz fund, rreziku i abortit, PREVIA ulët placenta, gjakderdhje, mnohovodyy dhe patologji të tjera të rënda. Hipertensionit, anemi, çrregullime metabolike, problemet peshë dhe shpinë, sëmundjet tiroide dhe sëmundje të tjera kronike aktivitet fizik nuk ndalohet, por vetëm pak më i kufizuar.

Në rekomandimin e një mjeku të caktuar të grave të tilla duke ua lënë gjallë sportive Mode Një program i veçantë për gratë shtatzëna - janë zgjedhur duke marrë parasysh gjendjen e ngarkesës e shëndetit të nënës dhe palestër e saj para shtatzënisë. Sidomos në raste të tilla janë paraqitur në këmbë, not dhe gjimnastikë nën instruktor mbikëqyrje mjekësore që shikon gjendjen e saj gjatë klasës.

Si të bëni ushtrime fizike ^

Gjatë ushtrimit fizik duhet të dëgjoni me kujdes për shëndetin e tyre, për të parandaluar lodhje dhe çdo 15 minuta për të matur shkalla e zemrës. Në qoftë se ajo u rrit në 140 rrahje në minutë, ju duhet të ndalojë të trajnimit dhe të pushoni deri sa norma e zemrës bie nën 90 rrahje / min. Pas klasa nuk kanë nevojë që menjëherë të angazhohen në punët e shtëpisë, mjekët janë të këshilluar që shtrihen në anën tuaj të majtë për 15-20 minuta.

Rezultatet për të ushtruar gjatë shtatzënisë kanë sjellë të mira, ata kanë nevojë për të kryer rregullisht, 3-4 herë në javë dhe jo nga rasti në rast. Minimumi i ushtrimeve të kryera çdo ditë do të japë efekt më të mirë se trajnimet më intensiv të kryer herë pas here. Gratë shtatzëna janë të këshilluar që të mos ulen për një kohë të gjatë, për aq kohë sa vendi kontribuon në stagnimin e gjakut në venat, paraqitja e edemë, zhvillimi venat me variçe është shkaku i hemorroide. Nëse ju punoni ose keni për t'u ulur udhëtim të gjatë, ju duhet të merrni deri në çdo orë dhe minutë 5-10 shëtitje ose në mënyrë aktive poruhatysya.

Mjekët nuk e këshillojnë fillojnë trajnimin fizik me stomak bosh, mundësisht diçka për të ngrënë ose pije nuk është një orë shumë e tepruar para tyre. Në asnjë rast nuk do të bëni në katin e pabarabartë dhe të rrëshqitshëm, dhe një mjedis të zihet fryma, të nxehtë apo të lagësht. Shoes duhet të jetë të rehatshme dhe të veshin të lirë dhe të rehatshme për lëvizje të mos ngrijë as djersë. Ju nuk mund të heqë peshat më shumë se 3,4 kilogramë, dhe të kryejë hedhje dhe lëvizjet e tjera, në të cilat stomaku është ndeshje dhe dridhje.

Shko në jo më shumë se 15 minuta pa pushim, pa jerks dhe ritëm të qetë, gjithmonë të fillojë me stërvitje trajnimi të ngrohtë deri muskujt -për kjo të bëjë ndonjë lëvizje që shtrihen. Për të përcaktuar ushtrimin intensitet të lejueshme, përdorin të ashtuquajturën "provë bisedor" - në qoftë se ju mund të, gjatë ushtrimit të flisni pa gulçues, pastaj një optimal të ngarkesës për ju. Kur ushtrimi i fuqishëm trupi humbet lagështi, kështu që para se të workouts dhe gjatë tyre do të pini ujë të zakonshëm për të mbrojtur veten kundër rrezikut të dehidratim.

Grup universal i ushtrimeve për gratë shtatzëna zakonisht përfshin stërvitje të thjeshtë por shumë i dobishëm për muskujt e mbrapa, duke e kthyer kokën, duke ngritur krahët dhe këmbët, si dhe ushtrimet Kegel që kontribuojnë për trajnimin muskujt e perineum dhe katin e legenit. Rreth Ushtrimet Kegel duhet të them se të gjitha nënat e ardhshme në klasë për t'u përgatitur për lindjen e fëmijës.

Kjo është për të compress dhe shfryj pubike - muskujve coccygeal. Ju mund të ndjeni këtë muskujve gjatë urinimit - për të ndaluar rrjedhjen e urinës, është e nevojshme për tendosje atë. Së pari ju do të shtrydh muskujt për disa sekonda, por në fund ju do të jetë në gjendje të provojë kohë compression për 10 sekonda dhe të bëjë atë tri herë në ditë për 25 compressions qasje shumë e dobishme gjatë punës.

Shumë shpesh gratë shtatzëna ankohen për dhimbje prapa përkeqësuar nga stresi në nyje dhe shpinë. Në këtë rast, ushtrim shumë të dobishëm në të cilat ka lëvizje si një mace gjatë shtrihen. Për këtë ushtrim duhet të qëndrojë në të katër këmbët, në mënyrë që koka, qafa dhe shpinë ishin në të njëjtin nivel. Bazuar në krahët e drejtë, të mbështetur harkun e parashikimit, ndërsa në të njëjtën kohë ulur kokën dhe clenching muskujt e mollaqe dhe bark. Pastaj relaksoheni dhe të kthehet në pozicionin e fillimit.

Gjithmonë në fund ushtrimet profesion relaksimit dhe relaksim - për shembull, të ulen në një karrige, këmbët e përhapur gjerë, duart zchepyvshy kështjellën dhe anuar bërryla e tij në gjunjë e tij. Pastaj vuri kokën në anën e mbyllur, të mbyllë sytë tuaj dhe të ulet si 3-4 minuta. Pas muaj jashtë ushtrimit të katërt të kryera në pozicionin e shtrirë në shpinë, si rritje mitra mund të ushtrojë presion mbi shumë anije dhe pengojnë rrjedhjen e gjakut.

Në muajin e fundit para lindjes mund të kufizojë aktivitetin fizik dhe të zëvendësojë shëtitje të ngadaltë jashtë. Jo heroizmi, të ndjekur të gjithë kujdes, në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin e tyre dhe të paturit e një fëmijë të shëndetshëm shumëpritur.