Si për të rritur probabilitetin e shtatzanisë


Këshilla të dobishme se si të merrni agjërimin shtatzënë mund të përshpejtojë konceptim

Çdo grua që mori një vendim të rëndësishëm për t'u bërë një nënë, dëshiron të shtatzënisë dëshiruar ndodhur sa më shpejt të jetë e mundur. Pas një muaj tepër të vështirë pas muajit të ndjehen frustrimin dhe ankthin për të menduar pse përsëri nuk arriti të marrë shtatzënë dhe kush është në faj.

Për të shmangur paniku dhe të hidhura momente, mjekët këshillohen për të filluar planifikimin e shtatzënisë dhe para-testuar në drejtim të problemeve shëndetësore herët përpjekjet për të marrë barrë.

Nuk është sekret se probabiliteti për të marrë martesën shtatzënë shpejtë të shëndetshëm është shumë më e lartë se sa në çifte me shëndet të dobët. Për shembull, shtatzënia në hypothyroidism (sëmundje tiroide), nuk mund të ndodhë derisa sëmundja kompensohet plotësisht.

 Këshilla se si për të marrë agjërimin shtatzënë ^


Këshilla se si për të marrë agjërimin shtatzënë janë shumë të thjeshta dhe zbatimin e lehtë, kështu që të marrë ato në shërbim dhe duhet të ndjekin.

Heqje dorë paraprakisht e kontraceptivëve

Gratë që marrin kontraceptivë, mjekët janë të këshilluar që të braktisin përdorimin e tyre për 2-3 muaj para shtatzënisë të planifikuar në një cikël normal menstrual plotësisht kishte të shërohen. Pra, në qoftë se shtatzania nuk ka ardhur menjëherë pas tërheqjes së tyre, mos panik, ndoshta trupi për konceptimin nuk është ende gati.

Normalizimi i peshës

Prindërit e ardhshëm kanë nevojë për të sjellë peshën e tyre kthehet në normale, sepse obeziteti zvogëlon në masë të madhe shanset e gjetjes shtatzënë. Njëlloj rrezikshme është peshë shumë të ulët në partner - në këtë rast vjen varfëri hormon dhe ovulacioni ndodh. Trupi ka mbajtur një grua shumë të mençur, dhe në këtë mënyrë të mbrojtur veten nga shtatzënia, të cilën ai nuk është në gjendje të bëjë mungesa peshën.

Për çdo grua shtatzënë duhet të kuptojnë se, në ndjekje të një shifër hollë, mund të prishin ekuilibrin hormonal dhe për të marrë jo vetëm varfëri të qëndrueshëm, por sëmundje më serioze riprodhuese që nuk mund të shërohet.

Ushqim

Për të shpejt të krijoj dhe të mbajnë një fëmijë, një grua duhet të hani e drejtë dhe të balancuar. Dietë e saj duhet të jetë mjaft e frutave, perimeve dhe bimëve, të cilat janë një burim i shkëlqyer i acidit folik, pa të cilat është e pamundur për të mbajtur shtatzëninë e ardhshme. Qull shumë e dobishme me drithëra me krunde, si një burim i vitaminave, karbohidratet dhe fibra të nevojshme për peshë normale dhe funksionimin e mirë të zorrëve, si dhe mish dhe produkte të qumështit.

Produktet e së njëjtës ushqim të shpejtë, si një burim i ngjyra, preservatives dhe kartserohenov, kafe, cola dhe pije caffeinated tjera diuretics prindërit e ardhshëm duhet të fshihen. Çdo ditë ju duhet të pini të paktën 2 litra ujë për të mbushur humbjen e trupit fiziologjike dhe për të parandaluar dehidratim.

Refuzimi i cigare, alkool dhe antibiotikët

Nga cigareve dhe alkoolit duhet të braktisin bashkëshortët përmes ndikimit të tyre negativ në maturimin oocyte të femrave dhe spermës në meshkuj. Kur planifikoni shtatzëni duhet të kihet parasysh se sperma përditësuar plotësisht për një kohë të gjatë, për 2-3 muaj, njeriu duhet të përgatisë paraprakisht për ngjarjen, që është, hani si duhet, jo për të marrë alkool dhe droga, sidomos antibiotikët nëse nuk është absolutisht e nevojshme.

Periudha e ovulacionit identifikimin e duhur

Momenti më i favorshëm për konceptimin është dita e ovulacionit, kur veza është pjekur plotësisht gati për fekondim, kështu që një grua duhet të jetë në gjendje për të përcaktuar këtë periudhë. Me cikël të rregullt menstrual vend zbritet nga kohëzgjatjen e ciklit 14 ditor (p.sh., cikli prej 28 ditësh, ovulacioni ka të ngjarë të ndodhë në ditën e 14-të nga fillimi i menstruacioneve).

Në ciklin e parregullt mund të matet temperatura rektale përditshme në zorrën e trashë, e cila zakonisht rrit gjatë ovulacionit, ose mbi provë kyçe counter ovulacionit. Filloni jeta seksi nuk duhet në këtë ditë dhe 6 ditë përpara ovulacionit dhe vazhdojnë 6 ditë pas saj, duke pasur parasysh se sperma mund të jetojnë deri në 5 ditë pas raportit seksual.

Përmirësimi i cilësisë së spermës

Fekondimi i suksesshëm në masë të madhe ndikon në cilësinë e spermës, e cila, në kundërshtim me mitin popullor, nuk varet nga potencë e saj. Njeriu me potencë të dobët mund të kenë spermë shkëlqyer për konceptimin dhe seksual "gjigand" të jetë shterpë.

Cilësi spermatozoidet nuk mund të përcaktohet në sy, ky laborator ka kryer një studim të veçantë - spermë, e cila ofron një përgjigje në numrin e spermës dhe për qëndrueshmërinë e tyre, lëvizshmëri dhe formë. Papa i ardhshëm për rritjen e spermës mjekët lëvizshmëri rekomandojnë të hahet peshk, arra dhe mish, dhe e ëmbël dhe miell nga dietën tuaj të pastër

Ushtrimit të moderuar dhe temperatura

Cilësia e spermës varet në shëndetin dhe mënyrën e jetesës së njeriut. Nëse një person është mbipeshë, pirja e duhanit dhe i ulur, kjo ka të ngjarë të ketë ngjeshur dhe inflamacion në organet pelvike, e cila zvogëlon gjasat e fekondimit. Nëse edhe ai është i angazhuar në mënyrë aktive në sport dhe merr anabolics të ndryshme për ndërtimin e muskujve, ajo i jep ekuilibrin hormonal në trup që mund të çojë në varfëri.

Numri dhe cilësia e spermës të ndikojë negativisht në të veshur të brendshme të shtrënguar bërë të pëlhurave sintetike, udhëtim të gjatë mbi makina dhe zakonin e duke marrë një dush të nxehtë. Mjekët gjithashtu këshillojnë baballarët e ardhshëm të mbajnë një telefon celular në zonën gjenitale, si edhe disa studime shkencore kanë zbuluar efektet e saj të dëmshme për të spermës cilësisë.

Frekuenca e akteve seksuale

Disa çifte që kërkojnë çdo mjet të krijoj shpejt, vijnë në marrëdhënie seksuale çdo ditë dhe përdor akte të përsëritura seksuale, apo, anasjelltas, intervale zgjatet posaçërisht ndërmjet kontakteve seksuale për të arritur më shumë spermë.

Por veprimet e tilla vetëm të zvogëlojë gjasat e fekondimit, sepse pjesa e dytë e spermës përmban shumë më pak spermë të aftë për të fekondimit, dhe derdhje më të rralla redukton lëvizshmërinë e tyre. Mjekët e konsiderojnë optimale për konceptim ritmin e aktivitetit seksual çdo ditë tjetër gjatë ovulacionit të mundshme.

Gjithashtu, nuk do të vazhdojë pas fërkimet derdhje për shkak të këtyre lëvizjeve si në qoftë se spermë smeared në muret vaginale, dhe përqendrimi i saj në bazë të mitrës reduktuar.

Douching zgjidhje sode para raportit seksual

Në disa raste, douching zgjidhje sode rrit probabilitetin e shtatzanisë, si përmbajtja ndryshon aciditetin e vaginës, duke vazhduar të njëjtën periudhë të lëvizshmëri të spermës. Për të përgatitur zgjidhja shpërndajë 1/2 lugë çaji sode buke për litër të ujit të ngrohtë zier.

Këshilla se si për të marrë djalë shtatzënë shpejtë apo një vajzë ^

Këshilla se si për të marrë vajzë shtatzënë shpejtë ose djalë të interesuar në një shumë prej çifteve që duan të krijoj një fëmijë të një seksi të caktuar. Dhe, edhe pse në këtë fazë të zhvillimit të shkencës mjekësore nuk mund të programohen plotësisht marrëdhënie seksuale të një fëmije, ka shumë mënyra popullore për të marrë dhe se si të krijoj një djalë apo një vajzë.

Të krijoj një djalë:

  • Ju duhet të hani kryesisht mish, peshk, drithëra, makarona, produkte furre, dhe të përfshijnë në dietën tuaj fruta të thata, gjalpë, mjaltë, gjalpë dhe çokollatë e errët.
  • Fshij nga menuja gjitha produktet e qumështit, akullore dhe çokollatë me qumësht.
  • Duke pasur marrëdhënie seksuale për të filluar ditën e ovulacionit, duke përjashtuar seks për 6 ditë para sulmit të tij të supozuar.
  • Pozita më e mirë për konceptues një djalë - një njeri pas.
  • Gjithashtu vuri në dukje se gratë shtatzënia e moshës palë djalë ndodh kryesisht në muajt e çuditshme (janar, mars, etj), si dhe për gratë e moshës kontrast çuditshme, madje edhe (Shkurt, Prill, etj).

Të krijoj një vajzë:

  • përfshijnë mish ligët në ushqim, qumështit, vezë, oriz, gjalpë, arra, lëngje, manaferrat dhe fruta.
  • Limit futje kripë dhe të heqë dorë mishit dhe produkteve të peshkut, djathrave, fruta të thata, çaj, kafe dhe çokollatë e errët.
  • Jeta seksuale për konceptues një vajzë dhe për të mbajtur një ndalesë të rregullt për 2 ditë para ovulacionit pritet.
  • Recommended jashtë - njeriu në krye, pa penetrim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni shtatzëninë Planifikimit artikull - një moment të rëndësishëm në jetën e një gruaje.

Mungesa e stresit

Një faktor i rëndësishëm për shtatzëninë - një mjedis të mirë psikologjike në familje, kështu që me forcë të shmangur grindjet, shqetësime të panevojshme dhe stresi që, sipas shkencëtarëve, në masë të madhe të zvogëlojë gjasat e shtatzënisë.

Fuqimisht pengon kjo dhe lodhje të vazhdueshme - për të luftuar atë të fillojë të ndjekë regjimin e duhur të ditës, të organizojë një pushim të mirë, 8 orë gjumë në natë për të eliminuar shkaqet e pagjumësi rregullisht shëtitje natës.

Shpërblimi kryesor për durimin tuaj dhe durim do të jetë shtatzënia shumëpritur dhe lindja e një fëmijë të shëndetshëm, i cili ju ëndërruar.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla rreth produkteve mjekësore që duhet të shmanget gjatë shtatzënisë për të shmangur kërcënimin e ndërprerjes: