Komplikime shmangur në shtatzëni


Parandalimi më i mirë i komplikimeve gjatë shtatzënisë - mënyra e saktë të ditës, pjesën tjetër dhe të ushqyerit

Shtatzënia dhe lindja - një kohë shumë të përgjegjshme dhe emocionuese në jetën e çdo gruaje, kështu që është e rëndësishme që të organizojnë jetën tuaj, dietën dhe rutinë e përditshme për të shmangur komplikimet e shtatzënisë, më të zakonshme në gratë shtatzëna.

Ndërlikimet më të shpeshta gjatë shtatzënisë të cilat përballen pothuajse çdo shtatzënë - është anemi, venat me variçe, kapsllëk dhe urth.

Hekur mangësi anemi gjatë shtatzënisë (hemoglobinë të ulët) ^


Përkundër faktit se mangësi hekuri anemi, hemoglobinë të ulët është në gjak është shumë i shpeshtë dhe fenomen shumë i zakonshëm gjatë shtatzënisë, në asnjë rast nuk mund të trajtuar situatën lehtë nënvlerësojnë dëmi ka anemi, shëndetit të nënës dhe fëmijës.

Ne nuk duhet të harrojmë se roli unik i hemoglobinës në trup është për të dhënë oksigjen në të gjitha organet dhe indet, të cilat kanë nevojë gjatë shtatzënisë rrit ndjeshëm, sepse zemra, veshkat dhe organet e tjera nëna e ardhshme duke punuar intensivisht për dy për të siguruar oksigjenin e nevojshëm Proceset jetësore dhe një fëmijë i palindur.

 • Anemia në gratë shtatzëna është jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse hemoglobina reduktohet shumë më shumë gjasa për të zhvilluar komplikime të rrezikshme të tilla si toksemisë, frenim të rritjes fetale, rreziku i lindjes së parakohshme dhe gjakderdhje klanit.
 • Përveç kësaj, nënat anemik shpesh prodhon sasi të mjaftueshme të qumështit të gjirit, dhe fëmijët shpesh janë të lindur me alergji, anemi dhe imunitetin e dobët.

Prandaj, është thelbësore për të monitoruar nivelin e tyre të hemoglobinës dhe përndryshe të përmirësuar ushqimin e saj duke përdorur hekur-produkte, dhe në qoftë se droga e nevojshme.

 • Burimet kryesore të hekurit janë mish, mëlçisë, qumësht, djathë, gjizë, salcë kosi, hikërror, kajsi, bajame, mollë, shegë.
 • Shumë e dobishme herbs freskëta dhe mjaltë, në qoftë se ajo nuk ka alergji.

Varices gjatë shtatzënisë ^

Gati gjysma e grave shtatzëna fillon venat me variçe, të shoqëruar me ënjtje, lodhje, dhimbje dhe shurdhim në këmbë. Kjo është për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin në trup dhe për të rritur vëllimin e përgjithshëm të gjakut.

Zakonisht varices nuk paraqet një të rrezikshme dhe asgjë nuk zhduket pas lindjes ose reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, por ju duhet të ndjekin rregulla të thjeshta për të ndihmuar në këmbët e tyre për të përballuar stresin dhe lehtësuar rrjedhjen e gjakut në këmbë.

 • Mundohuni të jetë më pak, të pushojnë detyrat e shtëpisë më të nevojshme në qoftë se nuk është e mundur të ulur.
 • Në çdo rast të shtrihem dhe të rritur këmbët tuaja më të larta (si amerikanët - këmbët mbi tavolinë), kjo sjellje ju të rivendosur rrjedhën normale të gjakut në venat.
 • Gjatë shtatzënisë harrojmë për këmbë dhe këpucë të ngushta që shtyn në venat.
 • Nëse venat janë të Dilated, veshin stockings speciale apo triko, veshin dhe largimin e tyre vetëm në pozicion të prirur kur venë është më pak i përparuar.
 • Shmangni ndryshimet e papritur e temperaturës - dush nuk duhet të jetë shumë e nxehtë apo të ftohtë (optimale 37 ° C), të heqë dorë diellin dhe procedurat nuk janë pranë sobë ose bateri të mos provokuar venat.
 • Këmbë shumë të dobishme e lehtë, e cila mjekët quajtur ushtrimin më të mirë për gratë shtatzëna.

Kapsllëk në shtatzëni ^

Shmangia komplikime në shtatzëni, mjekët këshilla

Kapsllëk që ndodhin gjatë shtatzënisë, shpesh bëhen një katastrofë e vërtetë për gratë shtatzëna, si fryrje Kauzës, shurdhim në stomak dhe të rrisë simptomat e hemorroide.

Shumë gra shtatzëna për shkak të frikës nga edemë, të zvogëlojë sasinë që ju pini, duke bërë një gabim të madh, sepse ënjtje e ujit nuk do të rritet, dhe ka dehidratim me regjimin e pamjaftueshme të pijshëm mund të ketë pasoja shumë negative.

 • Jetë i sigurt për të pirë të paktën dy litra ujë në ditë, dhe pije të tilla si kafe, çaj dhe cola përjashtojnë nga dieta juaj, sepse ata janë diuretike dhe i heq ujët e trupit, duke rritur kapsllëk.
 • Ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë duhet të përfshijë një shumë fibra që gjendet në perime, fruta, herbs dhe drithëra, dhe produktet e qumështit.
 • Është e nevojshme për të arritur zorrët e duhur dhe të rregullt të punës të toksinave nga mbeturinat patrazuar e feces nuk e ka marrë gjakun e fëmijës së palindur nuk helmuar.
 • Nëse nëna shtatzënë microflora zorrëve të shëndetshme, atëherë një fëmijë të tillë dhe, si kalimi përmes lindjes microflora zorrëve kanali populluara nëna fëmijën.

Urth gjatë shtatzënisë ^

Shpesh shtatzënë urth torturuar - një ndjesi të pakëndshme djegie në ezofag, shpesh me shije të thartë, e cila lind nga ezofag merr acid stomak. Me urth të fortë dhe të zgjatur për të neutralizuar mjekët acid zakonisht përshkruajnë thotë llojin e sode buke.

Por nuk do të marrë ndonjë gjë të tyre, për shkak se shumë droga mund të zvogëlojë absorbimin e vitaminës dhe minerale, të tilla si hekuri, i cili do të kërkonte një ulje e hemoglobinës dhe anemi.

 • Për të parandaluar urth heqë dorë nga yndyra dhe ushqimet pikante, sode, ushqim të shpejtë dhe të gjitha ushqimet që shkaktojnë acarim stomak.
 • Mos ha tepër, hani më mirë më shpesh, por ngadalë.
 • Pasi të hahet ligët nuk dhe nuk bëjnë lëvizje të papritur për të lëng stomakut ngjit, ecin ose shtrihem më të mirë në pozitën e poluvertykalnom.
 • Shumë urth shtatzënë ndihmon për të pirë tipit ujit mineral "Borjomi", qumësht ose arra dhe fara klikimeve.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin si për të rritur gjasat e shtatzënisë.

Parandalimi i komplikimeve gjatë shtatzënisë ^

Për të parandaluar komplikimet gjatë shtatzënisë duhet të shihet jo vetëm zakonet e tyre ushqimore, por fle dhe pjesën tjetër:

 • Nëna shtatzënë duhet të fle 8-9 orë në ditë të trupit gjatë natës për të rimarrë energji dhe për të pushuar disa orë në pasdite.
 • Para se të shkojnë në shtrat duhet të ventiluar dhomë, dhe gjumi më të mirë me një dritare të hapur.
 • Mjekët rekomandojnë shtatzënë së shpejti të mësohen për të fjetur në anën e djathtë, krevat duhet të jetë të rehatshme, por jo shumë i butë.
 • Ushtrimi Daily natyrë duhet të bëhet një procedurë të detyrueshme në çdo kushtet e motit - nuk do të shkojnë shumë shpejt, të marrë kohën tuaj, të marrë frymë hundë.

Kujdes dëgjoni ndjenjat e tyre dhe në ndryshimin më të vogël në shëndetësi, sidomos në peshën e dhimbjes dhe barkut, diktim, tensionit dhe cramping ton mitrës dhimbjet, të jetë i sigurt për të kontaktoni mjekun tuaj, sepse kërcënimi i përfundimit dhe të tjera komplikime gjatë shtatzënisë kërkojnë kohë mjekësore asistencë.

Mos harroni se jeta dhe shëndeti i fëmijës tuaj palindur vetëm në duart tuaja dhe nuk ka detaje.