Rëndësia e të ushqyerit e mirë për gratë shtatzëna


Ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë - çelësi për të pasur një fëmijë të shëndetshëm

Për shtatzëninë normale dhe lindjes së një fëmijë të shëndetshëm është e dorës së të ushqyerit të plotë dhe të duhur gjatë shtatzënisë për shkak se fëmija merr të gjitha vitaminat e nevojshme për zhvillimin e tij dhe minerale të dobishme vetëm nga gjaku i nënës.

Dhe ka aq shumë nevojë të ketë ushqyesve të mjaftueshme për fetusin e saj dhe pas bilancin e saktë mes ushqimit dhe mungesa e tepricës së saj, e cila është po aq e padëshirueshme për një shtatzëni të favorshme.

Rëndësia e të ushqyerit e duhur gjatë shtatzënisë ^


Gjyqtari për veten tuaj - një brez i tërë i kushëririt shtatzënë vjetër, nëna dhe gjyshja u tha se gjatë shtatzënisë ju duhet të hani sa më shumë të jetë e mundur për të dy, për shkak se në një rast tjetër, fëmija nuk ka marrë gjithçka që ju nevojitet.

Si rezultat i settings pasakta në gratë shpesh grumbulluar peshë të tepërt trupore, duke çuar në pasoja katastrofale, si plagosje dhe nënën e vështirë të lindjes dhe fëmijë.

 • Mjekët gjeti një lidhje të drejtpërdrejtë në mes të fituar peshë të tepërt dhe të shfaqjes së toksemisë (preeclampsia gjatë shtatzënisë), i cili është rreziku kryesor është se ajo mund të shkaktojë rritje të vonuar.
 • Në ekstremin tjetër, në të cilin një grua shtatzënë nuk është ushqim të mjaftueshëm, jo ​​më pak të rrezikshme për fëmijën që mund të jenë të lindur para kohe apo rëndë prapa në zhvillim.

Prandaj, pagesa normale pesha e trupit gjatë shtatzënisë është një tregues shumë i rëndësishëm për kursin e saj të suksesshme.

 • Treguesi më i mirë se kur pesha e trupit për të gjithë grua shtatzënë gjatë shtatzënisë rrit me 8-11 kg, dhe duhet theksuar se këto pesha rekrutuar duke filluar nga muaji i katërt që nga muajt e parë të peshës, zakonisht nuk rritet.
 • Për kontroll të rregullt pesha e tyre peshojnë veten dy herë në javë dhe të jetë i sigurt për të regjistruar në një ditar punën e tyre.
 • Pesha mesatare javore duhet të rritet në 300-350 gram.
 • Nëse ju shtoni më shumë, është e nevojshme për të shqyrtuar dietën tuaj dhe për të shmangur overeating.

Veçanërisht e rëndësishme për të shikuar dietën tuaj nënën shtatzënë në gjysmën e dytë, për shkak se ajo është nga kjo kohë fillon rritjen intensive të fetusit dhe ngarkesën në të gjitha organet e shumë grave është në rritje.

 • Nëse gjysma e parë e grave shtatzëna, zakonisht tre herë në ditë tradicionalisht, në gjysmën e dytë të shtatzënisë është më mirë për të ngrënë më shumë, por gruaja më pak të bollshme dhe të shëndetshme mund të hani çdo gjë, por duke përjashtuar pijet alkoolike.
 • Mundohuni të mos të shtrihem menjëherë pasi të hahet, pjesa tjetër më të mirë në mënyrë aktive, pasi kjo do të përmirësojë traktit të tretjes dhe parandalon kapsllëk, e cila shpesh shqetësim moms.

Ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë ^

Si për të ngrënë gjatë shtatzënisë, mjekët këshilla

Një dietë e plotë dhe të balancuar shtatzënë duhet të përfshijë produktet e mëposhtme të rëndësishme:

Celulozë

Për të parandaluar kapsllëk dhe hemorroide simptome shfaqen ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë domosdoshmërisht përfshijnë drithërat, bukë miell i pasitur, perime dhe fruta që përmbajnë fibër që siguron zorrë të rregullt dhe të qetë.

Rekomanduar me forcë për të ngrënë fastfoods, gjysëm-të gatshme dhe sodas, për shkak se ushqimi i tillë është e dëmshme për nënën dhe dietë e saj duhet të përbëhet nga të shëndetshme svezhepryhotovlennoy ushqim shtëpi pa preservatives dhe ngjyra.

Gjithashtu shumë e rëndësishme për të vëzhguar regjimin e duhur të pijshëm, duke pirë çdo ditë të paktën dy litra ujë të zakonshëm të pastruar përmes filtrit.

Proteinë

Ndërsa mbante nevojën në rritje e fëmijëve për proteina - kryesisht materiale ndërtimi të nevojshme për rritjen e fëmijës.

 • Në gratë shtatzëna çdo ditë duhet të jetë të paktën 100 gram të proteinave, dhe në mënyrë ideale për 60% llogariten për proteinat me origjinë shtazore të tilla si mishi, peshku dhe produktet e qumështit.
 • Pjesa e mbetur prej 40% duhet të zgjidhet nga drithëra, perime, fruta dhe bishtajore.

Yndyrna

Në asnjë rast nuk mund të përjashtojë yndyrna nga dietën tuaj, shpesh gabimisht bëjnë gratë duke luftuar me mbi peshë.

 • Shuma e kërkuar e yndyrës në dietën e nënës në të ardhmen është 80 gram në ditë, nga të cilat rreth 25-30 gram duhet të jetë vaj perimesh, e cila është jo vetëm një furnizues të energjisë, por gjithashtu përmbajnë vitaminë E, është e domosdoshme për rrjedhën e një shtatzëni normale dhe për të parandaluar komplikimet e saj.

Me kërcënimin e mjekëve abort herë përcaktuara për gratë shtatzëna që marrin vitaminë E për mbajtjen e shtatzënisë, kështu që përdorimi i vajrave bimore është bërë një zakon për ju gjatë gjithë kohës së shtatzënisë.

Karbohidratet

 • Në mënyrë të konsiderueshme rrit nevojën e trupit për karbohidratet, ditën që ata kanë nevojë rreth 400 gram.
 • Numri i karbohidrateve që ju nuk mund të kufizojë, edhe në qoftë se ju jeni i trashë.
 • Në këtë rast, mjekët këshillojnë gratë shtatzëna për të përfshirë 100 gram thekre vakt bukë, e cila do të sigurojë 70% të shumës së kërkuar përditshme të karbohidrateve dhe pjesa tjetër e karbohidrateve për të mbushur me fruta.

Minerale

Është e nevojshme për të monitoruar praninë në dietë e ushqimeve që përmbajnë minerale esenciale, sidomos kalcium, magnez, fosfor dhe hekur.

 • Shumë hekuri gjendet në mish, peshk, fruta dhe perime.
 • Nevoja për kalcium ofrojë produkte më të mirë të njohur të qumështit.
 • Fosfori është gjetur tradicionalisht në peshk, kërpudha të thata dhe bizele të njoma.
 • Magnezi mjaft shumë në drithëra, vezë, krunde, bukë gruri tërë.

Vitaminat

Rritja në gjysmën e dytë të nevojës për vitamina, sidomos vitaminë C, është e dëshirueshme për të mbushur produkte natyrore të tilla si mollë, hips supë. Molla në përgjithësi janë një burim i mineraleve dhe vitaminave në përbërjen e tyre janë magnez, kalcium, hekur, jod, fosfor, vitamina A, B1, C, dhe shumë të tjerë.

 • Përfshirja në të ushqyerit e përditshme të grave shtatzëna disa mollë jo vetëm të rritur sistemin imunitar, por do të jetë një parandalimi i shkëlqyer i ftohjet, është jashtëzakonisht e rrezikshme për nënën.
 • Gjithashtu shumëllojshmëri të dobishme të fruta - lëng kokrra të kuqe, por jo Dyqan, të cilat përmbajnë ngjyra dhe preservatives, lëngje të freskëta dhe fruta sezonale.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të shmangur komplikime gjatë shtatzënisë.

Agjërimi ditët e amësisë ^

Mjekët janë të këshilluar që periodikisht, të paktën një herë në javë për të rregulluar në gjysmën e dytë të shtatzënisë quajtur ditëve të agjërimit. Nëse mjeku juaj rekomandon që ju të bëni ditë agjërimi, dëgjoni, nuk e marrin këshillën e tij me armiqësi, sepse kjo është një mënyrë e madhe për të rregulluar rritjen normale në peshë dhe për të hequr të shpeshta gjatë shtatzënisë ënjtje.

Këto fruta dhe djathë agjërimi ditë më të dobishme, sidomos për gratë shtatzëna me hemoglobinë të ulët dhe të ulët, sepse mollë - jo vetëm një burim i shkëlqyer i vitaminave, hekurit dhe djathë gjithashtu jep një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë, kështu që kjo shkarkimit që ju do të ndjehen shumë rehat.

 • Danny pjesë e ushqimit, të tilla si mollë 800 gram dhe 400 gram djathë, ndajnë 5-7 pritjet dhe hani në rast të urisë, përtypet ushqimin tërësisht.
 • Mos harroni të pini ujë të zakonshëm, shuma e të cilave në ditën e agjërimit mund të rritet në 3 litra në ditë.

Fruta dhe djathë agjërimi ditë shumë të dobishme, të sigurt, dhe të japin trupit me të gjitha të nevojshme, në mënyrë që ata mund të organizoni të vazhdojnë gjatë ushqyerjes me gji. Por për t'u ulur në të gjitha llojet e dietë - oriz, hikërror dhe mjekët tjerë kategorikisht ndalojnë gratë shtatzëna, pasi ajo mund të ndikojë negativisht në shëndetin e nënës dhe të fëmijës.

Ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë duhet të mendohet me kujdes jashtë, të plotë, të përkryer i balancuar dhe përmban gjithçka që nevojitet - proteina, yndyrna, karbohidrate, minerale dhe vitamina - gjithçka që është e nevojshme për shtatzëni normale dhe lindjen e një fëmije të shëndetshëm.