Shtatzënia në sëmundje tiroide


Shtatzënia në sëmundjet e tiroides përfundon me sukses në shumicën e rasteve

Gjëndër tiroide është një pjesë e rëndësishme e një sistemi kompleks endokrin të njerëzve dhe luan një rol të madh për të dy shtatzënisë dhe për shtatzëninë dhe lindjen e një fëmije të shëndetshëm.

Tiroide dhe Shtatzënia ^


Gjatë shtatzënisë trupi i gruas është i madh hormonal dhe çdo anomalitë në gjëndër tiroide mund të çojë në pasoja serioze.

Por për fat të mirë, në sajë të arritjeve të shquar të mjekësisë në endokrinologji, me monitorimin e duhur dhe trajtimin në kohë, shtatzënisë, pavarësisht gjëndrës tiroide, në shumicën e rasteve përfundon pritur shpërndarjen.

Gratë me çrregullime të gjëndrës tiroide, planifikimin shtatzënisë, thelbësore:

 • Regjistrimi në fillim,
 • Endocrinologist Konsultimi,
 • kontroll të rreptë të nivelit të hormoneve gjatë periudhës së shtatzënisë.

Nga tiroide prodhuar tiroide e nënës hormonet thyroxine (T4) dhe triiodothyronine (T3), që përmban në metabolizmin e saj përbërjen e jodit varet formimin e një fëmije, sistemin e saj nervor, trurit dhe të zhvillimit fizik dhe madje edhe inteligjencën.

Nëse gjëndër tiroide vërejtur ndonjë anomalitë, ajo pushon për të përballuar stresin e lidhur me paraqitjen e shtatzënisë. Kur dështimet në organet e tij të punës e fetusit fillojnë të formojnë siç duhet, duke rezultuar në defekte të shumta të tilla si vonuar mendor, dwarfism, shurdh-memecëri, hedh një sy, si dhe aborte spontane dhe fetale.

Kur gjëndër tiroide shtatzënë grua shtatzënë menjëherë fillon të përjetojnë rritje të ngarkesës për shkak shtrimin e organeve vitale të fetusit është pjesëmarrja aktive e hormoneve tiroide, e cila fillon të punojë menjëherë në dy prej trupit.

Gjëndër tiroide e një fëmije të përcaktuara në 4-5 javë-të, por vetëm në javën e 12-të filloi prodhimin e hormoneve tiroide e veta. Në këtë pikë zhvillimi para lindjes së fëmijës varet tërësisht nga nëna gjëndrës tiroide.

Një gjëndër tiroide të shëndetshme për të prodhuar hormonet tiroide duhet sa më shumë nevojat e trupit. Keq në qoftë se ata prodhuan shumë ose më pak normën. Anomalitë më të shpeshta në gjëndrën tiroide gratë shtatzëna janë hypothyroidism dhe hyperthyroidism, janë po aq të rrezikshme dhe duke kërkuar kompensim dhe monitorimin e vazhdueshëm të hormoneve në endokrinologji.

Hypothyroidism dhe shtatzënia ^

Hormoneve tiroide gjatë shtatzënisë: Roli i thyroxine (T4) dhe triiodothyronine (T3)

Në funksion tiroide Hypothyroidism dhe zvogëlon hormonet e prodhuara të mjaftueshme, që shumë shpesh arsyeja pse gruaja nuk bëhet me barrë.

Nëse shtatzënia në hypothyroidism ardhur ende, atëherë shtatzënë, zakonisht vërejtur simptomet në vijim:

 • Dobësia e fortë
 • performanca reduktuar,
 • të qenët i përgjumur,
 • harresa,
 • shtim në peshë,
 • lëkurë të thatë dhe flokët,
 • kapsllëk,
 •  Simptomet e hemorroide,
 • ënjtje,
 • shpesh zhvillojnë ankthi dhe depresioni.

Hypothyroidism më e zakonshme në gratë shtatzëna që jetojnë në zona me mungesa e jodit. Sipas OBSH-së, 30% e popullsisë vuajnë nga sëmundjet e shkaktuara nga mungesa e jodit në trup. Një grua shtatzënë duhet normalisht të marrin 200 mikrogramë të jod në ditë, kështu që gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji është kryer doza yodoprofilaktyku fiziologjike të jodit.

Përveç kësaj, mjekët këshillojnë për të ushqyerit e duhur gjatë shtatzënisë hyperthyroidism domosdoshmërisht të hyjë në dietë e sasi të mjaftueshme të jodit-përmbajnë ushqime natyrore të tilla si peshk deti, alga deti, agrume, domate, patate, panxhar dhe përdoret në gatim kripë jodizuar detit.

Në mënyrë që fëmija nuk vuajnë nga mungesa e hormoneve jetike dhe nuk kishte filluar zhvillimin e hypothyroidism kongjenitale, e cila çon në çrregullime të zhvillimit të nevojshme zëvendësimit urgjente terapi mendore dhe fizike si një metodë e thyroxine hormoneve.

 • Gjatë 9 muajve nëna shtatzënë duhet rregullisht të dhurojnë gjak për analizë të hormoneve dhe për të vizituar një endokrinolog, i cili do të rregullojë dozën tuaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin preeclampsia, ose helmim gjaku i shtatzënisë vonë.

 Hipertiteoz (hyperthyroidism) dhe shtatzënia ^

Në hyperthyroidism (tirotoksikozë) është e kundërta e hypothyroidism është një gjendje ku tiroide mbi-aktivitet të rritet.

 • Shtatzënia në hyperthyroidism komplikuar nga fakti se një grua fillon për të humbur peshë, djersitje rëndë, tepër i irrituar dhe shpesh nuk mund ta kuptojnë shkaqet e pagjumësi.
 • Përveç kësaj, puls të jetë e mundur të shpejtë, simptomat e hipertensionit (tensioni i lartë), dobësi të muskujve, dridhje dore dhe diarre të shpeshta.

Shkencëtarët kanë vërtetuar se prodhimi i tepërt i hormoneve tiroide efekt shumë toksik mbi fetusit në zhvillim, duke helmuar atë dhe duke shkaktuar zhvillimin e lëndimeve të ndryshme dhe madje edhe vdekjen e fetusit. Prandaj, pacientët të tilla marrin droga të përshkruara antithyroid mund të pengojnë funksionin e tiroide.

 • Nëse hyperthyroidism nuk është trajtuar ose kompensohet në mënyrë joadekuate, në gratë shtatzëna shpesh zhvillojnë preeclampsia, ose helmim gjaku i vonë, e cila mund të çojë në nevojën për ndërprerjen artificiale.
 • Nëse hyperthyroidism mund të zbulohet herët dhe menjëherë të fillojnë trajtimin, ajo mund të arrijë kursin e saj normale.

Në disa raste, është e pamundur për të arritur efektin e trajtimit konservativ, të kryejë një operacioni për të hequr një pjesë të gjëndrës tiroide. Zakonisht, ky operacion është konsideruar më e sigurta në tremujorin e dytë dhe është në mes 12 dhe 26 javë, kur rreziku i gabim është më e ulta.

Përveç kësaj, gratë shtatzëna me hyperthyroidism duhet eliminuar plotësisht jod nga ushqimi dhe jetës:

 • MOS lyej plagë me jod,
 • jodizuar zëvendësim kripë rregullt,
 • hequr nga dieta e peshkut, alga deti, dhe tani është një pjatë të popullarizuara të kuzhinës japoneze - roll, e cila përdor algave që përmbajnë shumë jod.
 • Nëse marrja Multivitamina nevojshme objekte të përzgjedhura, të cilat përfshijnë asnjë jod.
 • Mjekët gjithashtu rekomandojnë marrjen e diellit dhe detit banja.

Nëna shtatzënë duhet të jetë shumë kujdes për shëndetin e tyre:

 • Stresi shmanget, puna e tepruar fizike, më pak të lodhur dhe të marrë emocione pozitive.
 • Shumë të nevojshme plot 8-9 orë gjumë natën, ushtrim i moderuar gjatë shtatzënisë dhe rekreacion të përditshme.
 • Ushtrim shumë i dobishëm rregullt në natyrë, e cila përmirëson metabolizmin dhe mirë të zbutur sistemin nervor.

Për të shtatzënisë ishte e mirë dhe fëmija ka lindur të shëndetshëm, gratë shtatzëna që vuajnë nga sëmundje tiroide të cilat, nëse hypothyroidism ose hyperthyroidism, menjëherë duhet të marrin të gjitha masat e duhura për të kompensuar sëmundjen e tyre.

Në sajë të mjekësisë moderne nën rrepta të mbikëqyrjes mjekësore endocrinologist shmangur komplikimet nga mosfunksionim tiroide paaftë edhe për gratë me sëmundje të gjatë dhe kronike.